| Felys a întrebat:

Am avut branula la mana unde mi s-a administrat antibiotic si desi au trecut 4 luni de atunci tot am ramas cu portiunea unde a fost branula intarit,ca niste galme pe vena,cat de grav este acest lucru, si de ce a ramas asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Oamenii au organisme diferite, fiecare om reacționând diferit la aplicarea unei branule. Nu este nimic de speriat, crede-mă. Este doar reacția corpului tău la acul implementat în venă, atâta tot. Dacă simți disconfort accentuat, te sfătuiesc să faci o vizită medicului de familie. S-ar putea să fie vorba doar de o mică lezare a venei. Sănătate

| Felys explică (pentru iKronstadt):

Nu ma doare absolut deloc,singura chestie este ca au ramas galme exact in portiunea unde a intrat branula,nu sunt dureri,nu este umflat,si am sperat sa revina de la sine ceea ce nu s-a intamplat totusi,a fost o vena mult prea subtire si cred ca de aceea s-a intamplat asa, oricum nu prea cred ca se poate face ceva, am intrebat la farmacie si nu au ce sa imi dea, atat timp cat nu doare, nu se infecteaza, cred ca e o chestie minora ca sa fac investigatii suplimentare

5 răspunsuri:
| Mefist0 a răspuns:

Daca au trecut 4 luni si tu inca ai vena umflata ar trebui sa vizitezi un medic. Nu stiu de ce ai asteptat atat!

| MihneaiS a răspuns:

Frate vezi un doctor ce pot eu sa iti spun e ca antibiotic inseamna anti bios care in latina inseamna viata deci antibiotic inseamna antiviata rezulta ca distruge celula vie DOCTOR si BAFTA

| Ionela_Madalina_1987 a răspuns:

Buna am si eu aceeasi problema.am si eu o umflatura la mana dreapta exact deasupra cotului cum indoi mana.nu stiu de cand am aceasta galma.e ca o gelatina, ceva rotund care e acolo.nu stiu exact ce e.stiu ca o am de multa vreme insa nu m-a deranjat si nu ma deranjeza.insa as vrea sa stiu ce e.si daca tie ti-a trecut

| Felys explică (pentru Ionela_Madalina_1987):

Da,mi-a trecut complet,dar este un an de cand am facut acele injectii in vena,oricum cred ca cel putin jumate de an a durat pana s-au dus de tot,presupun ca procesul de refacere a venelor dureaza foarte mult,nu mi-am dat cu absolut nimic,dar tu nu stiu ce poti avea,la mine se stia exact,de la injectiile pe vena,la tine umflatura respectiva poate fi de la o lovitura ceva,oricum e altceva decat am avut eu,la mine erau venele intarite,nu era moale,si erau si inchise la culoare, cred ca nu circula sangele calumea sau se ingrosasera peterii venelor, deci sunt chestii diferite, sper sa iti treaca fara sa mai faci alte investigatii, satanate iti doresc