| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual cu partenerul si mi-a curs sange din vagin ( am 17 ani ) nu trebuie sa imi vina stopul, mi-a trecut de 2 saptamani. Legat de ciclu nu e. Si imi tot mai sangereaza foarte putin ( cate un strop ), dupa ce am patit asta ieri nu mi s-a parut grav am crezut ca e ceva de moment, si astazi cand am avut din nou contact din nou mi-a curs sange! vreau sfaturi, si ajutor daca ati trecut prin asta sau daca stiti. va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te vada urgent un ginecolog (momentul optim era in primele 48 de ore de la prima sangerare). Sangerarea la/dupa contact sxeual este unul din cele mai mari semne de alarma. Poate fi doar o infectie, dar poate fi si o rana pe col (leziune precanceroasa). Tu esti activa sexual la o varsta prea mica, ceea ce te inscrie in categoria femeilor cu risc mare de cancer de col. daca cumva ai avut vreodata contact sexual neprotejat, poti infectata cu HPV, caz in care situatia se agraveaza si mai mult. Trebuie sa te vada medicul tau ginecolog, cel care te-a vazut dupa inceperea vietii sexuale, fiindca interventia rapida (cu tratament) pot sa iti salveze integritatea colului si chiar viata.

| alessia5158 a răspuns:

Leziunile colului uterin pot fi o cauza a sangerarilor. Sangerarile nu sunt de ignorat si nu trec decat dupa ce este inlaturata cauza/cauzele care le provoaca. Du-te la medic --- nu-ti pune sanatatea in pericol din ignoranta sau prostie!

| BroascaCuElice a răspuns:

Du-te la ginecolog