| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Am avut contact sexual cu partenerul si mi-a curs sange din vagin ( am 17 ani ) nu trebuie sa imi vina stopul, mi-a trecut de 2 saptamani. Legat de ciclu nu e. Si imi tot mai sangereaza foarte putin ( cate un strop ) vreau sfaturi, si ajutor daca ati trecut prin asta sau daca stiti. va rog!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se apreciaza/considera ca sangerarile care apar in timpul sau imediat dupa terminarea contactului sexual intravaginal, reprezinta sangerari vaginale complet anormale si din acest motiv este absolut necesara consultatia medicala, ginecologica. Cauzele posibile/probabile care pot provoca astfel de sangerari pot fi de natura infectioasa care sa afecteze vaginul si uterul, sau de natura unor leziuni la nivelul mucoasei vaginale sau leziuni ale colului uterin si sangerarea sa apara doar in timpul actului sexual sau imediat dupa. Indiferent de cauz/a/ele care provoaca sangerarea daca nu se intervine si nu sunt tratate la timp, pot sa apara complicatii severe, sau si mai grav, pot duce la sechele permanente asupra organismului. Fiindca ti-ai inceput viata sexuala ar fi indicat sa incepi sa te prezinti periodic cel putin 1 data pe an la o examinare ginecologica de rutina asa cum ar trebui sa procedeze orice femeie educata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Consulta de urgenta un medic ginecolog. El este in masura sa-ti spuna care este problema acestor sangerari de care vorbesti.

| Alicezzz a răspuns:

Raspunsul il primesti de la ginecolog si nu mai sta pe ganduri mergi la doctor. Depinde daca ai avut contacte sexuale neprotejate. Cauzele sangerari pot fi diverse probleme cu colul uterin, modificari hormonale, infectii deci trebuie sa mergi la medic cat mai urgent! Multa sanatate

| Durassica22 a răspuns:

Poate esti insarcinata

| Paleontologul a răspuns:

Este foarte normal pentru o femeie gravida.