| anonim_4396 a întrebat:

Am avut entorsa de gradul 2 și am avut piciorul in ghips 3 săptămâni, am fost și l-am scos, dar când m-a consultat doctorul nu a apăsat foarte tare in jurul gleznei, după ce am plecat am apăsat și eu puțin mai tare și ma doare destul de rău, dar ma doare și călcâiul când calc. Este Ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu am entorsa usoara acum 3-4 ani.Nu am stat in ghips, dar am menajat piciorul cu banda elastica aproape o luna.Si acum mai ma resimt cand solicit mai mult, de pilda cand urc pe munte si uit sa (mai )pun fasa.

| Vântulalb a răspuns:

Oricum te doare. Stie si medicul. Dar el nu pentru asta a apasat ci ca sa vada daca nu au aparut alte probleme.
Vei face recuperare un timp. Cred ca ti-a spus. Si vei menaja piciorul cam tot atat timp cat ai stat in ghips. Bine ca nu ai stat 6 luni. happy Poti folosi un baston.