| Anne_Lily_1995 a întrebat:

Am avut infectie urinara acum vreo 6 luni si m-am tratat...dar nu a disparut complet. A revenit si am luat antibiotice dar din nou a revenit dupa tratament. Acum am luat alt tratement dar din nou revine. Nu stiu ce sa mai fac. Poate sa fie din cauza prezervativelor? Nu suport anticonceptionalele deoarece imi scad libido-ul foarte tare... iar o spirala nu sunt dispusa sa imi pun tocmai datorita infectiilor repetate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Contactele sexuale la femei cresc riscul de aparitie a unei ITU (infectie de tract urinar), pentru ca uretra este foarte apropiata de vagin si anus si se imprastie foarte usor bacteriile dintr-un loc in altul.
Igiena inainte si dupa actul sexual este obligatorie la ambii parteneri, dar imi imaginez ca amandoi va spalati asa ca nu insist pe treaba asta.
Iti scriu ca un om trecut prin chestia asta de foarte multe ori. Am facut foarte des infectii urinare, mereu cu declansare de la actul sexual, pana cand am facut urmatoarele schimbari (care m-au ajutat sa le raresc mult):
- dupa actul sexual mereu urinez, pentru ca bacteriile intrate in vezica sa poata fi evacuate, apoi sar direct in dus. Folosesc in zona intima sapun natural, bland, care nu irita.
- Beau foarte multa apa. E important sa urinezi de mai multe ori intr-o zi, mai ales dupa actul sexual, pentru a curata tractul urinar de microbii care ar putea ajunge pe acolo.
- Chiar si asa, din cand in cand tot mai fac cate o recidiva. Ultima a fost chiar zilele trecute, cand am hotarat ca nu mai pot sa iau antibiotice, pentru ca suspectam ca as fi putut sa fiu insarcinata. Asa ca:
- Am baut foarte mult ceai neindulcit (de frunze de merisor, coada calului si pufulita cu flori mici) si apa. Depaseam lejer 3 litri de lichide pe zi.
- Am luat Urinal (recunosc, in primele 2 zile de infectie am luat 2 dimineata si unul seara, am depasit doza zilnica recomandata, dar parca a fost mai bine). Apoi am cumparat de la plafar Diurosept, cu extracte din mai multe plante, pe care l-am luat si inca il iau de 3 ori pe zi + capsule cu pufulita cu flori mici.
- Lucrul descoperit recent dar care m-a ajutat cel mai mult: in fiecare seara inainte sa ma bag in pat puneam apa intr-un lighean, cat de fierbinte pot suporta. Apoi dizolvam cate 5 linguri de sare (neiodata, grunjoasa) la litrul de apa, amestecam sa se dizolve si faceam o baie de sezut (practic stai cu fundul in lighean) timp de jumatate de ora sau mai exact pana simti ca se raceste apa.
- Dupa asta, ma bagam in pat la caldura, inveleam o sticla cu apa fierbinte intr-un prosop si o tineam pe burta sau intre picioare, caldura atenueaza durerea. Baile de sezut cu apa fierbinte + sare trebuie facute in fiecare seara timp de 10 zile, chiar daca simptomele dispar, iar sticla cu apa calda tinuta acolo e importanta pentru ca te ajuta sa pastrezi zona burtii calda, lucru esential in vindecare. Incearca sa nu mai iesi din pat dupa ce ai facut baia de sezut.
- Nu ar strica sa faci niste analize, eu de la primele simptome am fugit direct la laboratorul de analize pentru urocultura si antibiograma. Daca ar fi trebuit sa iau antibiotic, mergeam la sigur.
- Incearca sa fii foarte bine lubrifiata in timpul actului sexual, pentru ca lubrifierea insuficienta duce la iritatii si la risc crescut de infectie.
- Obisnuieste-te sa consumi zilnic multe lichide, mai ales daca te stii cu risc de a dezvolta o ITU foarte usor.
- Obisnuieste-te sa urinezi mereu dupa contactele sexuale.
- Daca mai ai intrebari si crezi ca te pot ajuta, oricand cu placere happy

| Anne_Lily_1995 explică (pentru Lola05):

Multumesc mult pentru indicatii! Sper ca ma vor ajuta. Felicitari in primul rand daca sunteti insarcinata! happy Am facut si eu analize. Am o infectie E-coli.

| Lola05 a răspuns (pentru Anne_Lily_1995):

Asta mi-a iesit si mie, tot e-coli. De fapt, majoritatea ITU la femei sunt provocate de e-coli, pentru ca aceasta bacterie se gaseste in mod normal in tractul digestiv si nu e periculoasa, insa e rau cand ajunge in uretra + vezica pentru ca nu are ce cauta acolo.
Sper ca e totul bine acum happy Pe mine m-au ajutat enorm baile calde de sezut cu apa sarata. Am scapat fara antibiotice, desi niciodata nu am mai reusit pana acum sa scap de o ITU fara medicamente.
Multumesc draga mea, dar se pare ca luna asta nu am ramas insarcinata. Nu disperam, asteptam sa vina bebe cand crede el ca e cel mai bine big grin

5 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu vad cum prezervativele ar putea cauza asta, daca sunt curate.
Ai incercat suc de merisoare, in loc de antibiotice?

| Anne_Lily_1995 explică (pentru Radu284):

Da. am facut tratament si cu suc de merisoare in acelasi timp in care luam antibioticul si am continuat pana la o luna

| Vlad940 a răspuns:

Buna, s-ar putea sa ai si sistemul imunitar slabit, si asta ar putea fi o cauza.