| anonim_4396 a întrebat:

cam de cand eram in clasa a 4 aproximativ ma ustura foarte tare cand urinez. Am fost la spital de nenumarate ori si nu am plecat niciodata cu un diagnostic. Majoritatea datilor am fost internata aproximat intre 7 si 10 zile pe parcursul carora am schimbat tot felul de tratamente atat antibiotice pe cale orala cat si intravenoasa. O data se presupunea ca am nisip la rinichi, alta data infectie urinara, iar alta data cistita sau ca pierd proteine prin urina. Mi-au dat antibiotice, cu care imi era bine aprox 2 saptamani dupa care povestea continua. Tin sa mentionez ca am fost atat la eco cat si la ginecolog, iar la ultimul consult mi-au spus ca am o infectie vaginala, ceea ce nu cred deoarece am luat tratament pe urma acestei "infectii" si fara efect. Am facut si urocultuta si a iesit perfecta. Nu stiu ce sa mai fac, nu mai pot pleca nicaieri din casa mai mult de 3-4 ore deoarece ma apuca oriunde merg, dara' mite sa plec la drum. Singurul remediu pe care il am acum este un dis foarte fierbinte si de cele mai multe ori sunt dusuri repetate pentru a ameliora usturimea si a nu reveni in urmatoarele 10 minute. Nu am dureri abdominale si nici dureri de spate. Doar usturime la urinare insuportabila. Daca m-ati putea ajuta cu un sfat. Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Urisan, Uricol, Urinal si Urinex - unul din astea, de la farmacie!
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=814
http://www.urifar.ro/
Unele sunt capsule, altele sunt pliculet cu un praf care se dizolva intr-un pahar cu apa si se bea, alcalinizandu-ti urina si eliminand usturimea.
dar tot iti trebuie antibiotic!
Local, poti sa pui apa calda intr-un lighean si sa dizolvi 2 linguri de bicarbonat de sodiu, dupa care pui poponetul in apa aia, in 5 minute trece usturimea!
Banuiesc ca este vorba de o colibaciloza urinara sau un E coli.
Un tratament oral cu ulei de oregano (se mai gasesc si capsule care se inghit usor, daca nu, cateva picaturi intr-o lingurita) ti-ar face extraordinar de bine, pentru ca omoara extrem de multe bacterii care de obicei isi fac salasul prin uretra, sau tractul urinar.

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pastilele iti scad imunitatea, propolisul o creste, procura de la un apicultor pentru ca in comert sunt multe falsuri. Nu are contraindicatii, se poate lua in paralel cu medicatia data de medic. Poti lua si o luna ca nu strica la nimic.
https://www.farmaciata.ro/......nfectiilor

| CuriousStuff a răspuns:

La un urolog ai fost? Refuz sa cred ca ai fost la nenumarati medici si nimeni nu ti-a dat de cap, boli in sfera urinara nu sunt asa de multe, mai ales care sa dea usturime... Du-te la un urolog, spune-i ce diagnostice ai primit pana acum, ce tratamente care nu au functionat si o sa iti dea el de cap. Se repeta urocultura, daca iese buna se elimina din start o infectie si mai raman inca cateva boli care ar putea sa-ti dea usturimea asta...
Nu ai spus daca vreunul dintre tratamente a dat vreun rezultat cat de cat semnificativ. Ar putea fi din cauza igienei...
Multa sanatate.

| adrianacornea a răspuns (pentru CuriousStuff):

Tin sa te anunt ca urocultura am repetat-o de nenumarate ori, si a iesit mereu buna. Am fost si la urolog si la ginecolog, si am facut si de 3, 4 ori eco. Nu continua sa refuzi sa crezi din moment ce am plecat din spital fara diagnostic nestiind ce am. Iar legat de igiena nici nu s-ar putea pune problema in astfel de situatii. Daca nu vii cu un sfat util, nu mai veni deloc. Multumesc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru adrianacornea):

Atunci ia medicamente din plante, baga cate vrei, ca doar nu se poate intampla nimic rau daca sunt naturale, nu?!
Sunt cateva posibilitati. Ori toti doctorii la care ai fost sunt incompetenti. Ori esti caz unic si cineva ar trebui sa faca un studiu cu cazul tau si probabil ar obtine cateva zeci de premii. Ori durerea ta e nevrotica.
Daca nu vrei sa auzi pareri cat de cat avizate si vrei sa auzi doar ce vrei tu, nu stiu de ce ai mai intrebat aici...

| dfeel a răspuns:

Pe langa raspunsurile pe care le vei primi aici de la (sa speram) medici, poti incerca sa postezi si aici:
http://www.medical-bucuresti.ro/forum/Forum-Obstretica-ginecologie

| ee a răspuns:

Sa te speli dupa fiecare pipi si o perioada sa dai cu crema hidratanta etc des