| Rj a întrebat:

Am avut intepaturi la inima si palpitatii si in 2009 am fost la un control la cardiolog si mi-a spus sa nu imi fac griji pentru ca e de la stres(am avut examene in perioada aceea etc) si acum iar mi-au revenit, uneori ma doare si mana stanga. Am facut un control la 10 ani si unul la 15 ani. Acum am aproape 17 ani. Oare am aceleasi simptome tot de la stres sau s-ar fi putut in acest interval sa "se instaleze" o boala de inima? Mama mea spune ca am distonie neurovegetativa, dar eu tot sunt speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anddrea a răspuns:

Du-te la un medic cardiolog sa-ti mai faca un control. Cu inima nu e de jucat. Poti face un preinfarct. Nu vreau sa te sperii dar cel mai bine e sa tai raul de la radacina. Deci fugi pana la doctor, macar la cel de familie sa-ti spuna o parere.

| deeeeeebora a răspuns:

Mama ta are dreptate.de la stres apar mereu urme, stresu prelungit provoaca tot felul de reactii:transpiratii, intepaturi la inima, nu mai poti respira uneori, plans frecvent.devii mai depresiv.stresul iti foloseste tot magneziu din corp asa ca asa te poate durea mana.acuma ce trebuie sa faci?
1.trebuie sa iei vitamine:Mg, calciu, vitamena D, C si toate celelate(inclusiv Fe). incearca sa iei omega 3.
2.Bea cate 1-2 cani de sunatoare timp de o luna.(sunt o multime de oameni pe care i-a ajutat)
3.Mancanca sanatos(fruncte legume cereale lactate). fara sucuri, tutun, alcool!
4.Dormi mai mult si nu invata atat sau daca inveti nu te mai stresa atat, incearca puneti incredera in Dumnezeu si lasa-L pe El sa duca ceea ce tu nu mai poti duce.lasa-ti viata pe mana Lui pentru ca abia asteptasi El iti va rezolva probleme in cel mai Bun mod.
4.ROAGA-TE SI SPUNEI TOT CEEA CE TE APASA, CERE-I AJUTORUL SI BUCUROS VA VENI IN INTAMPINAREA TA.ITI VA LUA TOATE POVERILE, PROBLEMELE SI TE VA PROTEJA CU MANA LUI.
5. daca observi inrautatiri poti sa te duci la un psihiatru. el iti va da niste medicamente care iti vor intari sistemul neurovegetativ.
multa sanatate, credinta, dragoste!