| hellvin a întrebat:

Am avut niste dureri groaznice de masea...chiar prima masea de pe partea stanga, de langa canin. Dupa o saptamana in care mancam medicamente (luam ketonal, nurofen si cate 5 fiole de algocalmin pe seara) s-a oprit durerea, dar alta saptamana simteam un puls in jumatate de dantura. Am fost la doctor, aia a zis ca e infectie si m-a trimis la radiografie, cu programare din nou peste o saptamana.
Au trecut 3 saptamani, infectia s-a agravat si a trebuit sa imi scot maseaua.
Problema acum e ca s-a infectat si caninul si am puroi sub el, iar pe langa cusaturile de la masea inca supureaza si iese putin puroi si simt un fel de bila, in falca, chiar in dreptul maselei.

Intrebarea mea pentru 10.000 de puncte este:

Este posibil ca puroiul de sub o masea sa se mute in interiorul falcii?
Si daca s-a mutat, taietura pentru drenaj se face la stomatolog sau la spital?

Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Trebuie sa te prezinti la un stomatolog urgent, deoarece infectia poate cobora la larige sau sa urce catre pavilionul urechi.Medicul iti va face un drenaj, si iti va prescrie un antibiotic

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Un medic stomatolog poate face drenajul. Ai nevoie de antibiotic pentru a ține sub control infecția.

| hellvin explică:

Am stat 3 saptamani cu o infectie in gura, am bagat atatea medicamente de miroase a farmacie dupa ce ragai, am stat nedormit si am lucrat in ture de 24 cu 24...mai rau de atat nu are ce sa fie.

Chestia e ca eu vreau drenaj acum, iar programarea pentru scos fire e pe 18.

Are cineva idee cat costa drenajul cu tor ce se mai face pe acolo? Si daca se poate drena langa o cusatura?