| alexfotbalpoli a întrebat:

Am avut o alunita pe care am scos o acum 6 luni. cusatura nu s-a prins si mi-a ramas o cicatrice rosie in relief urata. (nu ma mananca si nici nu e sensibila) am umblat pe la diferiti chirurgi pentru a ameliora cicatricea dar nici o metoda pe care mi au spus o nu mi-a placut. vreau sa stiu daca dupa ceva timp cicatricea se mai albeste si revine la nivelul pielii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dermdoc a răspuns:

Din nefericire acestea sunt preturile in Romania. Daca vrei cu adevarat sa te minunezi poti verifica tarifele chirurgilor si dermatologilor din alte tari. Exista intotdeauna varianta de Contractubex, Regen-Sil, etc. Sau poti incerca terapie compresiva: prin compresia cicatricii cu ajutorul unui pansament special se "inchid" vasele de sange care o hranesc si in timp aceasta se micsoreaza. Google + terapie compresiva cicatrici (de preferat in engleza).

Succes!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta sa discuti cu chirurgi specializati pe operatii estetice.

| CuriousStuff a răspuns:

Dupa 6 luni e vindecat, deci asa o sa ramana. Exista interventii estetice, cu laser pentru ameliorarea cicatricilor, in rest nu ai ce sa faci.

Multa sanatate.

| untu a răspuns:

Se vindeca si dispare cicatricea cu crema cu extract de melc,, IVISS'' de la www.top-shop.ro'' la pret de 50 de lei!

| vocea a răspuns:

Pai eu sper ca medicii ti-au raspuns la aceasta intrebare inainte in mod normal ar trebui sa treaca iritatia.

| ALGator a răspuns:

Cu timpul devine mai discretă încît să nu deranjeze. Am avut și eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot spune ca, am avut si eu una intr-un loc destul de sensibil, in timpul unei operatii de x, mi-a fost scoasa si acea alunita cam mare, dupa 3 luni s-a remediat umflatura si a revenit la normal, culoarea pielii, pana atunci nu.

| presus a răspuns:

Inca nu s-a cicatrizat zona aceea, mai ai rabdare si o sa vezi ca revine la culoare pielii.

| dermdoc a răspuns:

Avand in vedere ca au trecut 6 luni de la interventie, "cicatricea in relief" despre care vorbesti poate fi unul din 2 lucruri: 1. cicatrice hipertrofica (rosie, dura, iesita in relief dar care nu depaseste marginile ranii de dupa interventie) sau 2. keloid (rosie, dura, iesita in relief si care s-a extins dincolo de marginile plagii). Nu este nicio iritatie, cel mai probabil nu se va aplatiza fara tratament. Variantele tale de tratament sunt non-invazive (cu geluri siliconice - Strataderm, Cimeosil; plasturi siliconici - Ceredem), minim-invazive (injectii intralezionale cu corticosteroizi - Diprophos, Volon, etc; tratamente LASER - diverse tipuri) sau chirurgicale (excizie - sutura sau fragmentarea liniei de cicatrice si dispersare fortelor). Despre tratmentul potrivit pentru tine poti sa discuti cu un dermatolog sau cu un chirurg plastician. Despre cicatrizare citeste aici:

http://primoderm.ro/articole/cicatricele-ce-sunt-cum-se-trateaza/

Succes!

| alexfotbalpoli explică (pentru dermdoc):

E cicatrice hipertrofica, tratamentele mi se par exagerat de scumpe pentru prostia asta

| dermdoc a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Din nefericire acestea sunt preturile in Romania. Daca vrei cu adevarat sa te minunezi poti verifica tarifele chirurgilor si dermatologilor din alte tari. Exista intotdeauna varianta de Contractubex, Regen-Sil, etc. Sau poti incerca terapie compresiva: prin compresia cicatricii cu ajutorul unui pansament special se "inchid" vasele de sange care o hranesc si in timp aceasta se micsoreaza. Google + terapie compresiva cicatrici (de preferat in engleza).

Succes!