| anonimousss09 a întrebat:

Am avut o entorsa de glezna cu rupere partiala (cred) de ligamente. Am avut piciorul in ghips 2 saptamani. Astazi l-am scos si mi s-a spus ca pot incepe sa merg de maine la scoala, dar glezna mea este instabila si nu prea pot merge. Cam in cat timp voi putea merge normal si ce ar trebui sa fac sa isi recapete mobilitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Trebuie sa faci masaj cu o crema emolienta si sa incerci sa-ti misti glezna pentru ca, stand in ghips, musculatura s-a slabit.
Sunt bune de asemenea bai calde cu sare, pentru ca eventuala inflamatie ce mai exista sa se retraga.
Pentru a avea mai multa stabilitate, este important ca, sa-ti pui un pansament elastic pentru a-ti sustine glezna si sa incerci sa nu te obosesti, mergi cu grija pentru a nu aluneca si a cadea din nou.
Multa sanatate.

| SportyMan a răspuns:

Salut, iti recomand sa porti un suport pentru glezna, de preferat din neopren, pentru o refacere mai rapida. Uita-te pe www.mcdavid.ro