| ELlYUtZa a întrebat:

Am avut o masea care mi-a cazut si mi-a mai ramas o bucatica care m-a durut cateva saptamini printre care am avut si nopti nedormite. Iar acum am facut un abces marisor in dreptul maselei cariate si unde este si bucatica de dinte ramasa! Imi este tare frica de dentist. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Altceva decat sa mergi la dentist nu ai ce face. Maseaua ta are infectie la varf si aceasta infectie nu trece stand acasa. Mai rau e ca daca nu este tratata, infectia aceea, duce la pierderea maselei. Chiar si acum e posibil sa iti spuna ca deja este de extras daca partea coronara este complet distrusa si radacinile afectate. Pentru tine dentistul este singura solutie. Chiar si daca durerea trece, infectia tot acolo va ramane si va evolua. Care este motivul pentru care te temi de stomatolog? Este un om care iti face bine. Discuta cu tin, iti spune ce e de facut, iti face un tratament, Daca implica durere, atunci iti face anestezie si nu mai simti decat ca lucreaza acolo... Oricum, absolut nimic din ce face el nu doare mai tare decat maseaua netratata.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faci... astepti sa se raspandeasca infectia in tot organismul... poate atunci o sa iti treaca frica de dentist

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mergi la un potcovar.

| nirocino a răspuns:

Mergi cat mai repede la dentist cu incredere, nu poti sta cu abcesul asa, ca se infecteaza si pe urma ajungi la operatie! Bafta!

| ELlYUtZa explică (pentru nirocino):

Multumesc mult! happy