| anonim_4396 a întrebat:

ieri mi-a căzut o bucatica de dinte, mai exact un colt de măsea. Se poate face bine si fără sa ma duc la dentist? Dintii sunt sanatosi, măseaua s-a 'rupt' de la un soc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă aștepți să se regenereze, uită! Sau nu, dacă e dentiția de lapte, atunci da, crește alta măsea în locul ei.

| MihaiNicu23 a răspuns:

DA se poate dar nu ar strica o vizita la dentist.

| aumih16 a răspuns:

Schimba pasta de dinti! ori periuta! sau ambele! mai bine! s-au deteriorat si cred ca asta ar fi cauza! dar poti incerca si la stomatolog!

| zăGhost a răspuns:

Nu! Risti sa ti se rupa tot dintele, daca nu mergi sa ti-l plombeze...

| francut a răspuns:

Nu se reface. Din contra, se va rupe in continuare daca nu pui o plomba.

| Alexandru250201 a răspuns:

Dintii sunt singura parte din corp care nu se regenereaza, eu iti recomand sa mergi la dentist

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Dude dintii sunt singurele organe care nu se pot vindeca de la sine trebuie macar o plomba sau sa iti faci o reconstructie dentara asa ca du-te la dentist vezi ca te poti si rani la limba maseaua sgâriind suprafata limbi si/sau taia o vena ps am 13 ani si stiu bine lucrurile astea

| Rafaaa07 a răspuns:

Maseaua nu se va vindeca singura. Este necesar un consult medical pentru a fii sigur ca mai tarziu acest lucru nu va avea efecte negative asupra maselei.