| yzabela123 a întrebat:

Am avut o sarcina cu probleme, am facut intrerupere de sarcina pentru ca bebele meu avea sindromul down si o malformatie dupa gat de 7 mm, al doilea bebe o sa. l am la fel, cine ma ajuta cu niste raspunsuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde, probabil nu, dar ai risc mai mare decat o femeie fara antecedentele tale. Iti sugerez sa mergi impreuna cu partenerul tau la un medic genetician pentru sfat genetic inainte de a concepe din nou un copil.

| SteauaNordului a răspuns:

Sindromul down se transmite genetic. inainte de a mai incerca sa ramai insarcinata fa-ti un test si tu si partenerul la un genetician.
costa mult, dar punem pret pe un copil sanatos? ai doua solutii: ori incerci pana iese normal, ori il concepi in eprubeta. Nu rade dar genetica in zia de azi a ajuns departe si embrionul conceput in eprubeta daca e modificat, poate fi sanatos dupa in uter

| kareina a răspuns:

Este f greu de dat un raspuns pentru ca doar cineva cadru medical iti poate spune.Este f riscant un sfat! Nu este de joaca si nici bajbaiala.Scuza.ma dar asta e parerea mea! Sanatate!

| ragaman a răspuns:

Nu e neaparat sa fie la fel, dar exista o predispozitie. depinde de factorul care a determinat aparitia sindromului la prima sarcina. cel mai indicat e vizita la genetician care iti va da un raspuns mai corect pe baza unor diverse analize genetice

| dalila a răspuns:

O doamne cred ca e cumplit pentru tine.nu stiu ce sa ti spun. a doua oara la fel? esti sigura?

| dalila a răspuns:

Aaaa... tu intrebi? nu e semnul de intrebare? nu stiu daca o sa fie la fel.sa speram ca nu.

| yzabela123 explică:

O sa merg si la un genetician pentru ca nu imi doresc un copil cu probleme, dar medici la care am mers pana acum mi.au spus ca a doua sarcina nu o sa mai fie la fel, dar acum nu imi mai doresc copii.eu inainte sa am sarcina asta iubeam copii. dar acum nu mai ma indeamna inima sa fac altul. poate peste 3, 4 ani

| yzabela123 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi:*

| flory2066 a răspuns:

Am avut si eu o sarcina si la fel fatul suferea de down, geneticul mi-a spus ca riscul ca al doilea copil sa fie olnav a crescut dar asta se intampla in cazuri foarte rare.si mie imi este frica sa mai fac un copil dar am incredere in Dumnezeu.