| monikutza a întrebat:

Fetelor as vrea ca sa ma ajutati, am 21 de ani dupa ce am nascut mi s-a facut rana pe colul uterin am fost la doctor de mi-a cautezirazato si acum sunt foarte curoasa oare se mai poate face? care a mai patit asa sa imi spuna va rog mult. Multumesc din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa faci fenotipare HPV sa vezi daca nu cumva esti infectata cu acest virus. daca nu esti, atunci va trebui sa faci examene regulate la ginecolog (la fiecare 4-5 luni) vreme de 2-3 ani sa vezi daca nu mai apare alta leziune. Daca esti infectata, atunci va trebui sa mergi la ginecolog la fiecare 6 luni toata viata pentru a preintampina aparitia leziunilor canceroase sau precanceroase de col uterin.

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca sa se refaca aceeasi rana nu daca a fost bine cauterizata in mod cert nu, sa apara alta din alte motive da

| ele30 a răspuns:

Daca fost cauterizata cum trebuie nu mai apar probleme dar asta presupune pentru inceput examene la ginecolog o data la sase luni si o igiena buna multa sanatate