| monikutza a întrebat:

Pentru Adela Sidonia Rusu: Cum pot afla ce contraceptive mi se potrivesc?" Buna ziua, as avrea si eu o intrebare:am avut rana pe colul uterin, am cauterizato si as vrea ca sa stiu daca se mai poate face alta? Si eu nu imi casesc contraceptivele potrivite am luat Mercilon dar le vomit, Diane la fe si Regividon si nu stiu care ar fi cele potrivite pentru mine.Va rog ca sa ma ajutati, va multumesc

2 răspunsuri:
| RobYnRobYn a răspuns:

Mergi cat mai urgnt la un Cabinet de Planning Familial, ar trebui sa existe adresele cu numerele de telefon in pagini aurii in orasul de unde esti! Ranile pe col se pot face din mai multe cauze, de la avorturi sau obiecte introduse in vagin, de la ungiile tale daca te speli in interior, de la nastere, etc.Acolo ti se vor indica in functie de greutate, niste analize endocrinologice sfaturile necesare daca poti sau nu sa folosesti anticonceptionale. Fiecare o anumita doza de estrogen si progestogen in organism iar pilulelel contin in cantitati diferite acesti hormoni si depinde de compatibilitatea ta cu pilulele, nu le mai lua dupa auzite pentru ca pentru provoca in timp noduli la sani si chiar cancer daca le iei haotic! Sunt cadru medical si stiu ce vorbesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu cumva sa te gindesti sa iti pui sterilet mai ales ca ai avut o rana? Consulta un medic.