| Kat29 a întrebat:

Am avut un ciclu neregular in ultimele 3 luni (o luna imi venea, una nu ). Luna trecuta nu mi-a venit, iar luna asta am avut doar cativa picuri si secretii maronii.
P.S sunt virgina si am 14 ani
ESTE CEVA CIUDAT?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ana268086547 a răspuns:

Daca vrei poti merge doar pentru a discuta cu acesta. Fara consult sau ceva. O simpla discutie, si el o sa iti explice cum stau lucrurile. De asemenea poti sa vorbesti si cu mama ta deoarece are experiențawinking

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-o pe mama de mana si mergeti la un ginecolog, pentru ca, nu-i normal sa ai scurgeri maronii la 14 ani, insemnand ca, este o problema, cu menstra ta.

| Kat29 explică (pentru Violleta2022):

Imi este rusine sa merg :/

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kat29):

Cand esti bolnava, nu ai de ce sa-ti fie rusine!
Asta ar fi o prostie, sa fii bolnava si sa stai sa suferi, doar pentru ca iti este rusine. De ce?
Nu crezi ca medicul ala, a mai vazut miii de pasarici pana la tine?

| Kat29 explică (pentru Violleta2022):

Umm...eu am doar 14 ani si nu cred ca ginecologul mi ar face un astfel de control

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kat29):

Bineinteles ca iti poate face un asemenea control, ca de aceea mergi la el, sa te consulte.
Se face pe burtica cu ecograful sa vada ce organ intern (ovare, trompe, uter) este inflamat si te palpeaza cu mana/degetele.
Nu-i cazul de control ginecologic propriu zis, decat daca se suspecteaza ceva, dar la virgine se procedeaza mai mult anal, sau se recomanda o ecografie, ori radiografie.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primii ani de dupa ce incep sa se produca ciclurile menstruale, ritmul lor de producere si modul lor de manifestare poate fi foarte diferit de la un ciclu menstrual la altul. Deocamdata NU trebuie sa fii stresata fiindca nu ai niciun motiv de ingrijorare fiindca in timp este posibil ca ciclul sa se stabilizeze. Doar daca nici in urmatorii 1 - 2 ani nu se produc schimbari, numai in acel caz trebuie sa te prezinti la ginecologie pentru a fi evaluata de catre medicul ginecolog. Multa sanatate!

| Ana268086547 a răspuns:

Este normal sa ai la varsta aceasta ciclul neregulat, in primii 2-3 ani de la venirea ciclului acesta o sa fie neregulat (nu e o regula). Unei prietene nu i-a venit vreo 4 luni in continuu si dupa iarăși i-a venit. Daca vrei poti sa te duci la ginecolog (cu mama ta sau singura daca te simti rușinată happy ) Poate iti prescrie niste conceptionale pentru reglarea menstruației (dar sa nu iti cumperi de capul tau, trebuie unele recomandate de medic! ) Toate cele bune!

| Kat29 explică (pentru Ana268086547):

Nu cred ca este necesar sa merg la ginecolog daca spui ca este normal, caci abia anul asta mi-a venit.

| Ana268086547 a răspuns (pentru Kat29):

Daca vrei poti merge doar pentru a discuta cu acesta. Fara consult sau ceva. O simpla discutie, si el o sa iti explice cum stau lucrurile. De asemenea poti sa vorbesti si cu mama ta deoarece are experiențawinking