| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Am baut un energizant si adorm, e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Eu uneori adorm imediat dupa ce beau o cafea, deci se poate intampla..depinde cat de obosit esti, aca esti epuizat fizic nici macar un energizant nu iti poate da asa multa energie.

| NAT0 a răspuns:

Pe mine mă oboseşte mai rău.

| MasterDisk a răspuns:

Dacă era din ala cu iad nu e bine...ala cu dracul roșu e cel mai păcătos, iți poate buli inima. funda pls

| LesiaMarinel a răspuns:

Dr. sustine ca efectele sunt simtite deoarece aceastea excita sistemul nervos central, dand nastere starii de buna dispozitie, fresh. "Din pacate... sau din fericire aceste efecte nu sunt de lunga durata, iar oamenii au tendinta de a consuma mai multe bauturi energizante, de aici consumul in exces si declansarea afectiunilor asupra organismului". Deci, consumul ridicat nu te transforma intr-un erou la locul de munca, ci iti da dependenta si iti afecteaza sanatatea putin cate putin.

Efectele pozitive ale bauturilor energizante

Sunt cateva efecte pozitive; partea mai rea este ca aceste bauturi adesea sunt consumate la o tigara!
creste puterea de concentrare si reactia de viteza;
persoana va fi mai calma si cu rabdare;
intensifica metabolismul.

Aceste efecte pot fi dobandite si daca bei cafea sau bauturi carbogazoase, insa si efectul acestora va disparea iar atunci vei deveni letargica, nervoasa si pentru a depasi aceste stari vei consuma iarasi.
Trebuie mentionat ca in comparatie cu cafea, bauturile energizante sunt mai nocive din cauza celorlalte ingrediente artificiale, care te fac sa explodezi de energie.

Cand vine vorba de continut afla ca bauturile energizante sunt bogate in vitamina B si aminoacidul taurina, insa nu aduc mai multe beneficii decat efectele secundare declansate de celelalte ingrediente, ca de exemplu: zaharul si cafeina.

Câte E-uri au energizantele:

Energizant Burn, 6 E
Energizant Burn Berry, 2 E
Energizant Hell Energy Drink, 4 E
Energizant Hell Strong, 4 E
Energizant Hell Zero, 6 E
Energizant Monster Assault, 6 E
Energizant Rienergy Refresher, 4
Energizant Golden Horse All day energy, 4 E
Energizant Silver Power, 4 E
Energizant Bar&Berry Energy Drink, 0 E
Energizant Big Force Energy Drink, 7 E
Energizant XL Energy Drink, 4 E
Energizant Red Bull The Blue Edition, 5 E
Energizant Red Bull The Silver Edition, 5 E
Energizant Red Bull Sugarfree, 8 E
Energizant Crazy Wolf Energy Drink, 4 E
Energizant Crazy Wolf Sugarfree, 6 E
Energizant Crazy Wolf Cola, 2 E
Energizant Crazy Wolf Lime, 4 E
Energizant Monster Energy, 4 E
Energizant Monster Ripper, 5 E
Energizant Monster Energy Absolutely Zero, 7 E
Energizant RockStar Xdurance, 5 E
Energizant 365 Energy, 3 E
Energizant River Energy, 6 E
Energizant Piston, 6 E
Energizant Carrefour, 3 E
Energizant Carrefour Red, 4 E
Energizant Tiger, 3 E
Energizant Red Bull, 4 E
Energizant Power Horse, 4 E
Energizant Burn Day, 5 E
Energizant Red Bull Red Edition, 3 E
Energizant Oshee Vitamin, 7 E
Energizant Oshee Vitamin, 3 E
Bautura revitalizanta Restart, 5 E
Energizant Winny, 4 E
Energizant Mixxed Up Cassis, 4 E
Energizant Mixxed Up Classic, 4 E
Energizant Mixxed Up Light, 6 E
Energizant RockStar Punched, 4 E

Consumate in execes determina apariţia unor probleme cardiace, neurologice sau gastrice.

| Shoot97 a răspuns:

Nu sunt bune pentru tine laughing daca esti obosit bea ce vrei ca tot adormi.

| galedorin a răspuns:

Daca esti consumator de energizante, nu e normal.Dar daca bei unul doar asa cand vrei sa nu dormi, atunci nu isi face efectul, deci e normal!