| maria344556 a întrebat:

am baut 5 doze de energizant, nu am nimic acum...o sa-mi fie rau pe parcursul zilei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Acum cinci ore ziceai ca ai baut doua doze si ca ti-e cam rau si ca iti tremura miinile. - https://www.tpu.ro/......ea-de-rau/
Acum vad ca acum doua ore ai baut deja cinci doze si ca nu ai nimic.
Daca mai beai inca trei dupa starea descrisa, ti se cinta "Aleluia, Amin!", e greu de crezut ca poate rezista cineva la cinci doze de energizant in mai putin de 6 ore, mai ales ca dupa primele doua doze i s-a facut deja rau.
Deci, ce sa credem?

| JackR a răspuns (pentru cristi202):

Cristi, ai pierdut "primul episod": intai erau 4, dupa aceea 2 si acum 5. Cred ca cineva se plictiseste si inventeaza "scenarii".

| cristi202 a răspuns (pentru JackR):

Mda, normal ca e vorba de scenarii...

| Bondarel99 a răspuns:

Nu patrsti nimic, dar sa nu se mai repete.
Atata cofeina poate creste tensiunea, iar daca esti predispusa la tensiune mare pot aparea simptome cum ar fi greata, dureri de cap, ameteala.
Energizantele sunt periculoase in asemenea cantitate, nu abuza de ele.
Incearca sa stai linistita, sa nu te stresezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa faci tensiune, dureri de cap, varsaturi, palpitatii la inima, deja ai baut o cantitate mare, e posibil si infarct.

| Țoglă a răspuns:

Îți poate ceda inima și ce ai făcut tu azi te va afecta și pe viitor.

| GabrielCatalin9 a răspuns:

Rau de inaltime pentru ca vei ajunge in cosmos

| Antonia9292 a răspuns:

Buna!

Iti recomand sa nu mai bei sub nici o forma energizant. Pe langa faptul ca accelereaza pulsul inimii si creste tensiunea, energizantul poate ridica sansele unui atac de cord. Eu am probleme cu inima si mi s-a interzis sa beau energizant.
Nu cred ca o sa ti se faca rau insa, cred ca ar fi bine sa bei un ceai ca sa fi sigura ca nu o sa ai probleme!
Succes si sanatate!

| Andy07126 a răspuns:

Ideea e că ți-ai suprasolicitat corpul. Energizantul este mult mai dăunător față de o cafea, eu propun să bei o cafea în loc de un energizant atunci când te simți obosită/ai nevoie de energie.
Nu cred că îți va fi rău, dar este posibil să te apuce o stare puternică de oboseală mai târziu. Ține minte că atât cafeaua cât și mai ales energizantele afectează inima! Evită-le pe ambele, ăsta ar fi sfatul meu.

| anonimafarasufletcareareprietwnifasisidusma a răspuns:

Su zic sa te lasi!
Probabil vei putea avea probleme cu inima.
Cunosc un om care in loc de cafea si sucuri a baut energizante, bine a baut si apa, dar mai rar. Din aceasta cauza are acum maxilarul stramb, si muscatura intr-o parte. Mai bine te lasi, nu de alta dar e spre bunele tau. Funda?