| AfroBă a întrebat:

Ieri m-am intepat intr-un cui ruginit. Trebuie sa fac neaparat vaccin de anti-tetanus? Va rog sa imi raspundeti. Funda+Vot Inteligent. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Absolut și obligatoriu trebuie să te prezinți la camera de gardă pentru vaccin și să nu treacă mai mult de 48 de ore.
Sănătate.
Pa, pa.

| djgabisuciu a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Cat timp este valabil vaccinul?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru djgabisuciu):

Bună.
Are efect timp de 6 luni de zile de la administrare, dacă asta ai vrut să afli.
Pa, pa.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa-l faci neaparat in primele 24 de ore de la eveniment. Tetanosul se previne 100% cu acest vaccin, dar daca nu faci vaccinul, ai sanse de a face boala care este mortala in toate cazurile.

Abh
| Abh a răspuns:

Este absolut obligatoriu sa faci vaccinul antitetanos, si asta cat mai repede.

| BGDs a răspuns:

Da, trebuie sa iti faci neaparat. Du-te la camera de garda sa iti faca. E gratis

| KaterinaPetrova a răspuns:

Daca nu e adanca rana incearca sa dezinfectezi cu betadina. va acelera si vindecareahappy daca ti-a curs sange si ti-a intrat adanc.du-te la medichappy

| queerkulture a răspuns:

Depinde; dacă doar te-ai înțepat, nu trebuie decât să cureți foarte bine rana și gata. Dacă ți-a intrat cuiul adânc în piele, ar fi bine să mergi la doctor.

| poppies a răspuns:

Eu am fost imediat la doctor cand m am intepat intr-o sarmulita.Parerea mea e sa mergi ca sa nu se complice iar apoi sa regreti.Medicul o sa stie ce e de facut. Good Luck!

| meedanyy a răspuns:

Daca vrei sa mori si sa se infecteze grav nu il face... Sfatul meu :du-te rapid la medicwinking

| Boboecelmaitaredepelume a răspuns:

Nu este obligatoriu sa faci mai ales daca rana nu este mare, totusi ar fi bine sa mergi la doctor si sa iti spuna el daca este nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este foarte important pentru sanatatea si viata ta.

| deutza_3778 a răspuns:

Depinde daca ti-a curs sange si e grav eu cred ca trebuie sa iti faci vaccin dar trebuie sa vezi ce spune si mama ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Satanna a răspuns:

Da trebuie! deoarece cuiul acela are rugina si e periculos!

| sofy23 a răspuns:

Eu nu cred ca daca doar te-ai intepat trebuie sa mergi obligatoriu la doctor, trebuie doar sa cureti bine rana cu spirt. daca ti-o intrat adanc in piele ar cam trebui sa te duci. eu de exemplu m-am zgariat lung intr-un cui (dar nu era ruginit) si am curatat cu spirt si n-am patit nimic, chiar daca mi-a intrat destul de adanc happy. dar daca e adanc ar trebui sa mergi fiindca rugina e ff periculoasa.
succeswinking