| Andrei2343434343434343 a întrebat:

Am calcat stramb cu piciorul drept si acum ma doare glezna crying De abia ca pot sa merg. Cu ce alifie sau chestie ceva. trebuie sa ma dau? Funda sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Compresii cu apa si tarate, iar ca unguent gel cu arnica si diclofenac!

| MrAngelus a răspuns:

Entorsa, intinderea sau luxatia pot provoca dureri de glezne mai mici sau mai mari. In cazul unor dureri intense care apar datorita unor entorse severe sau chiar ale unei fracturi sunt indicate ingrijiri medicale imediate. Tratamentul initial in cazul leziunilor tesuturilor moi este reprezentat de: repaus, comprese cu gheata, ridicarea piciorului. Uneori sunt necesare exercitii de recuperare.

http://dli.ro/dureri-de-glezna-metode-de-tratament.html

| Tynnna a răspuns:

Cred ca ar trebui sa pui gheata mai intai, sa nu se umfle. Rau nu iti face oricum. Si apoi Bengay. e un unguent foarte foarte bun in comparatie cu alte prostii din farmacii.

| Crucified a răspuns:

Pai trebuie sa-ti pui gheata pe picior si invelesti pisicorul, adica il legi cu ceva.

| Empathizer a răspuns:

Un antiinflamator local e foarte bun de folosit: Diclofenac gel, sau Diclac, sau Fenilbutazona unguent, sau Fastum gel. Poti lua si o pastila de Diclofenac de 50 de mg. Dar trebuie musai sa faci si o radiografie, ca sa te asiguri ca nu e vorba de o fractura de maleola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-l intr-un vas cu apa sarata (concentratia cit mai mare, pina la saturatie), iar cind mergi, leaga bine glezna. Asta, ca sa iti treaca si nu numai sa nu simti durerea. Sanatate.

| EmiiLoveYou a răspuns:

Pai ar trebui sa te masezi cu Diclofenac unguent si sa iti pui la glezna o banda elastica, ceva de genu: http://www.google.ro/......tp?/imgres

| PΣПƬΛGЯΛM a răspuns:

Pui o punga cu gheata pe el ca sa nu se umfle, apoi pui o frunza de varza(babesc leac, dar functioneaza), bineinteles poti opta si pentru creme de oase, apoi il invelesti cu o fasa si REPAUS LA PAT!