| danaalin2002 a întrebat:

Am calcat astazi pe piciorul drept fugeam si am calcat pe partea dreapta la glezna. Nu stiu ce s-a intamplat. Am putut sa calc normal, pot sa merg, dar ma doare in partea dreapta. Oare e rupt? Va rog dati-mi un raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| ghitza a răspuns:

Ti s-a umflat? Poate e doar o entorsa. Cel mai bine te duci la medic ca sa nu se agraveze.

| danaalin2002 explică (pentru ghitza):

Nu e umflat...dar ma deranjeaza putin cind ma fortez.doar atat.sad

| Takocska a răspuns (pentru danaalin2002):

Atunci nu are nimic o sa revina e doare 2-3 zile si gata o sa revina el singurhappy

| danaalin2002 explică (pentru Takocska):

Sper pana Luni sa ma fac bine.am de dat un examen si la pian si la canto clasic si trebuie sa ma incalt cu tocurisad

| danaalin2002 explică (pentru ghitza):

In ce consta agravarea?

| Takocska a răspuns (pentru danaalin2002):

Pana atunci o sa revinahappy. Max du-te pana la farmacie sa iei ceva crema pe acolohappy. Da iti zic daca e rupt poate ca poti sa te lasi pe el 20-30 de min da dupa aia deloc deci stai felx nu e rupthappy

| danaalin2002 explică (pentru Takocska):

Am inteles.am putut sa merg,,, dar acum am ajuns acasa si stau in pat.si ma enerveaza...ca nu am rabdare...sad

| ghitza a răspuns:

Pai poate ca osul sa nu se "sudeze" la loc cum trebuie pentru ca tot misti piciorul. Sau sa nu ti se vindece foarte repede si sa te doara pe o perioada indelungata de timp. Uita-te mai atent si vezi daca e vreo schimbare la el. Daca e mai rosu decat de obicei sau chair daca e foarte putin umflat. Daca e asa, este mare posibilitatea ca sa fie fisurat osul. Mi-am rupt si eu mainile de cateva ori si m-am dus imediat la medic de fiecare data. Chiar daca era putin fisurat osul imi punea ghips pentru ca sa se "sudeze" drept.

| danaalin2002 explică (pentru ghitza):

Acum dupa cateva ore am facut baie...m-am tras cu sapun pe picior si pot sa pun piciorul jos doar ca ma mai doare putin.am lasat piciorul liber si i-am dat cu un unguent.

| ghitza a răspuns (pentru danaalin2002):

Daca te mai doare, pune o fasa elastica peste el. Gasesti la farmacie daca nu ai in casa. Sa o porti prin casa tot timpul, ar trebui si cand iesi pe afara, dar daca nu vrei nu o purta pentru ca o sa iti apara piciorul ca si cum ar fi umflat cand pui fasa peste el. Ai grija nu te sprijini foarte mult pe el.

| fratiikaramazov a răspuns:

Du-te la doctor, e cel mai bine asa.

| Takocska a răspuns:

E umfalt sau altceva? In plus daca ar fi rupt nu ai putea sa te duci cu el eu am avut ruptura la glezna da nu puteam sa ma las pe picioru drept timp de 4 lunihappy

| danaalin2002 explică (pentru Takocska):

asta mi-a spus si o prietena daca era rupt...era altceva.nu puteam nici sa calc in el...ce sa fac?sad

| Mikutza_8054 a răspuns:

Poate e rupt sau poate e doar o entorsa.trebuie sa megi la medic cat mai repede.sa vezi ce s-a intamplat.nu mai sta