| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am alergat si am dat de o bordura si cand am călcat pe ea am călcat strâmb si m-a durut groaznic!
Nu mi s-a umflat si nu are nimic!
Doar ca nu pot sa merg pentru ca ma doare si cand stau in pat trebuie sa stau cu el drept sau într o parte pe pe partea dreapta!
Eu m-am lovit la piciorul drept!
Mi am pus apă rece si acum mi am pus o fasa!
De fapt m-am lovit la glezna pentru ca ma doare doar glezna!
Acuma eu nu vreau sa ma duc la doctor pentru ca mie frică!
Nu pot sa calc pe el pentru ca ma doare dar pot cat de cat sa ma sprijin in el!
Ce sa fac?
Vă rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face o baie de picior cu apa calduta, intr-un lighean, galeata sau chiar in vana.

Tine-ti piciorul drept relaxat, sa "atarne" cat mai mult timp. Din cand in cand poti face si usoare miscari rotative, daca nu te doare. Nu te aseza cu greutatea pe piciorul cu problema!
Daca durerea nu trece dupa trei zile, atunci mergi la ortopedie, sa faci investigatii (radiografiere), din care se va constata ce este tratamentul adecvat.

| alex495 a răspuns:

Incearca cu fastun gel, face minuni, in cel mai rau caz ti ai scrantit glezna si ar trebui pusa in ghips. Daca in 2-3 zile nu se simte nicio ameliorare a durerii cel mai bine sa te duci la spital, faci o radiografie etc

| AlexDFY a răspuns:

Daca mergi la doctor, o sa ti l bage in ghips cel mai probabil, 2-4 saptamani, si vei scapa, daca nu, trebuie nu faci absolut deloc efort si sa stai cu fasa cam 4-6 saptamani. Daca nu mergi la doctor, e posibil ca problema ta sa tina chiar si cateva luni.Tu alegi.

| KillaNoFilla a răspuns:

Am patit si eu la fel.Trece in 2 zile.

| Betty12345678 a răspuns:

Tie mai frica de medic decat de ce ti se poate intampla daca e ceva rupt?

| Crisstinayy12 a răspuns:

Ei eu am avut am stat așa 2-3 zile fara sa fac nimic și mi-a trecut. La fel, mi-am sucit piciorul. Nu te mai chinui cu toate prostiile că nu o sa-ti treacă. Apa rece? Asta merge doar dacă e pe talpa și s-a umflat carnea. Dacă apeși te doare?

| anonim_4396 explică (pentru Crisstinayy12):

Cand apas pe glezna nu ma doare!