| SUCALON a întrebat:

Am calcat stramb si cred eu ca am entorsa, de 3 zile am piciorul umflat si simt cum un os nu mai e la locul lui si am dificultati uneori la mers.
Cum pot rezolva macar momentan? Deocamdata nu pot tine piciorul in ghips decat peste 2 saptamani.
Multumesc!
Rog sa comenteze numai cei care se pricep in domeniu sau au trecut prin chestia asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se poate fara sa mergi la medic sa te bage in ghips, osul numai asa se reface cu ghips.De ce abia peste 2 saptamini poti tine piciorul in ghips? In 2 saptamini se agraveaza durerea, ce varsta ai? Esti fată sau baiat?

| Fatamuntilor a răspuns:

AM marele talent sa calc stramb.destul de des.Mai ales vara cad glezna nu este protejata de ghete.
Ca prima masura am stat cu piciorul cat mai mult in sus cu gheata.
Asta cam o saptamna pana a cedat umflatura.
Cand a trebuit sa ies am pus fasa elastica pe glezna cam trei sapamnani.
Uneori, la schimbare d vreme mai ma durea locul.
Daca zici ca osul nu e locul lui, e bine sa te vada un ortoped cat mai urgent
Nu e musai sa iti puna piciorul in ghips, uneori e de ajuns o orteza, dar asta numai medicul o poate stabili in urma unui control si radiografii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E totala inconstienta sa stai trei zile.
Daca e rupt si se prinde gresit trebuie iar rupt si nu-i placut sa se exerseze pe tine astfel de practici.
Mai bine mergi la urgente si fă o radiografie sa intelegi ce ai patit.

| SUCALON explică (pentru anonim_4396):

Am stat asa pentru ca nu s-a invinetit si nu am probleme la mers decat uneori si atunci nu foarte rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru SUCALON):

Atunci stai cu piciorul sus, vertical pe perete.
E cea mai odihnitoare pozitie si poate trece de la sine.

| Freddie23 a răspuns:

Man e tarziu in doua saptamani. Daca ai ceva rupt o sa se sudeze stramb acolo si risti sa ai probleme toata viața dupa asta. Asta inseamna un mers aiurea, alergat cu greu, si daca vrei sa rezolvi o sa ai nevoie se operații complicate si scumpe.
Fa cumva sa ajungi la un spital oricum ar fi pentru ghips si radiografie.
Ca sa tii umflatura sub control pune comprese cu ghiață sau prosoape cu apa rece.
Bafta!

| mihaela000ela a răspuns:

Cred,ca indicat ar fi, sa consulti un specialist, care are pregatirea necesara ..altfel,aici,gasesti doar pareri...

| ImJack a răspuns:

Încearcă sa pui compresa... Și nu sta asa ca e riscant Du-te la medic lasă totul asa cum e și du-te cu orice posibilitate, acum cred ca ești în carantina sau ceva dacă sunt 2 săptămâni.

| SUCALON explică:

Oare daca il tin doar o saptamana, mai exact pana miercuri, are cat de cat efect?