| Selutucurios a întrebat:

Am carența de calciu, sunt indicate exercitiile fizice? Cum as putea sa scap mai repede de asta? Deja medicul mi-a prescris calciu, d3 si magneziu.
Am gasit ceva pe internet impotriva carentei de calciu credeti ca este utila?
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dacă ai ceva în burtă, nu pe stomacul gol.
O doză prea mare de calciu luată o dată chiar și așa poate cauza ujn șoc care să ducă la leșin. Astfel este bine să stai pe scaun. Un copil din anturajul meu a pățit în prezența mea, și-a revenit apoi spontan în câteva minute. Mai poți să diluezi cu apă, să nu bei concentrat. Dacă e util în cazul dtale, vei vedea. Sarea consumată în exces iar excesul începe la 2 gr în total, elimină calciul, așa că este indicată dietă hiposodică, cu mai puțină sare în mâncare.