| xiuxiu a întrebat:

Am cazut si m-am lovit tare la genunchi, ma doare dar pot sa ma misc, ce sa fac in cazul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Trebuie dezinfectat locul lovit cu spirt, apă oxigenată, etc.
Săptămâna viitoare, ar trebui să te vadă și un medic și eventual să faci și o radiografie, că dacă cumva ai și vreun os fisurat, atunci trebuie și aparat ghipsat.
Dacă nu ai oase fisurate ajunge să pui o compresă cu apă călduță și burov // burovin/
http://www.vetzavodzemun.com/producthem_e.php?id=13
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=929
Pe vremea lui Asasinatu erau în hârtie, câte 2 tablete una albă și una roz închisă și se puneau între 1 sau 2 sau 3 de burov în apă și se topeau și se punea o compresă cu apă călduță.
Și acum poți pune Burov, și chiar trebuie să pui o compresă cu burov/ burovin nu este o problemă.
Trebuie să stai o zi sau 2 în casă fără să umbli.
Dacă durerile sunt mari poți lua și un calmant pentru dureri.

| MrAngelus a răspuns:

Betadina

| Laurentiuuu a răspuns (pentru MMihai):

De fapt nu e o prostie se foloseste dupa operatii cand ranile sunt deschise...

| axll a răspuns:

Se stie ca genunchiul este foarte sensibil la lovituri si de asemenea se recupereaza greu. Iti recomand sa vizitezi un ortoped sa vezi daca nu cumva ti s-a deplasat rotula. Oricum, durerea o sa tina ceva timp si dupa cum au spus si ceilalti utilizatori, foloseste geluri antiinflamatoare (bengay).

| SmRpT a răspuns:

Mda...cred ca ai ruptura de calcaithinking

| cosmina95 a răspuns:

Daca ai putut sa te deplasezi pana la calculator, e bine.
Stai linistita o sa iti treaca, maseaza-te cu o crema si o sa treaca, e doar o lovitura:*

| queenazalea a răspuns:

Si eu am patit acelasi lucru, doar ca cu un genunhi.Pai eu nu i-am facut nimic, doar am asteptat. Dupa cam vreo 6-7 zile o sa treaca.Chiar daca o sa te mai doare in continuare (daca) ignora lovitura.Dar daca inca te mai doare dupa 1 saptamana, du-te la doctor! A da si crema poate ajuta happy happy Sper ca am ajutat...

| rossonero593 a răspuns:

Putin Diclofenac sau Bengay ar ajuta. Daca durerile persista ar fi bine sa consulti un medic. El iti va spune exact ce ai big grin

| xiuxiu explică:

Multumesc mult pentru ajotorul vostru, chiar o sa tin cont de cele spuse... pup

| Maria_Alexa_1958 a răspuns:

Buna,va multumesc pentru sugestii,imi fac bine pentru ca ieri mi sa-ntimplat tirziu si azi e sambata, nu prea am unde sa merg, pot sa ma misc dar ma doare cind indoi genunchiul, inca o data va multumes, weekend placut va doresc!

| Petru_Crisan_1951 a răspuns:

Si eu m-am lovit la genunchi si s-a umflat