| Li200La a întrebat:

Am citit pe un site despre o dieta ( sa bei apa din juma În juma de ora). Încă nu m-am apucat de ea pentru ca îmi este frica sa nu fac retentie de apa. Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca rinichii si ficatul tau functioneaza, nu poti face retentie de apa. Problema acestei diete este ca mentine un stomac mare, deci senzatie de foame si va duce la o scadere minima in greutate (din cauza metabolsimului de inanitie) si la o ingrasare tripla daca te gandesti vreodata in viata sa renunti la ea. Iar daca vrei sa o tii toata viata (asa cum trebuie tinuta absolut orice dieta), vei fi mereu legata de o toaleta, ceea ce iti va limita mult miscarea libera. Dieta este facuta in mod clar de cineva fara cunostinte despre nutritie si nu ar trebui urmata de nici un om intreg la cap. Daca tu chiar vrei sa traiesti asa toata viata ta, este decizia ta, dar cred ca este una anormala. Mai bine consulti un medic nutritionist care sa iti stabileasca o dieta inteligenta pe care sa o poti pastra toata viata si care sa nu iti limiteze libertatea.

7 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ai cumva impresia ca vei putea bea apa incontinu fara sa mananci, niciodata apa nu va suplinii alimentatia, nu te opreste nimeni sa bei apa dar nu vei putea tu sa bei apa continu, cand de fapt tie iti este foame

| alinadianaaa a răspuns:

Nu stiu ce dieta este asta, dar nu este deloc sanatoasa.Este bine sa te hidratezi dar nu chiar sa bei din jumatate in jumatate de ora apa.Organismul uman are nevoie in fiecare zi de proteine, lipide, glucide, ai nevoie sa consumi minim 1800calorii pe zi. Daca vrei sa te apuci de o dieta este impornant sa consulti un nutritionist, pentru ca el iti va face o dieta personalizata.Fiecare om are metabolismul lui propriu, la altii pot sa functioneze unel diete, altora pot sa le fie daunatoare.

| JoleneSth20 a răspuns:

Din câte am înţeles ai 14 ani. Pentru ce îţi trebuie dietă cu apă la vârsta ta?
Mănâncă sănătos și variat, încă ești în perioada de dezvoltare.
Eu am ţinut-o, apa nu o reţii mult timp pentru că după ce-și face treaba va fi eliminată.

| Nesemnat a răspuns:

Abureala ieftina. Ce dieta mai e si asta? laughing

| geani71 a răspuns:

Adica tu spui ca bei apa la fiecare jumatate de ora fara sa mananci? Cu asta nu pot sa fiu de acord. Ca tot ai pomenit de apa, uite iti recomand o cura cu apa alcalina. Mie mi-au recomandat apa Calipso si alaturi de o alimentatie corecta fara fast-food, sucuri si altele de acest gen vei simti rezultatele. Apa alcalina te ajuta sa-ti echilibrezi organismul

| Li200La explică (pentru geani71):

De unde o pot cumpăra? Din farmacii?

| geani71 a răspuns (pentru Li200La):

Se gaseste in magazine, supermarket sau magazine de cartier