| anonim_4396 a întrebat:

Am citit undeva că doar bărbaţilor le este specific un hormon ce este responsabil cu faptul că aceştia (bărbaţii) după ce se bărbieresc, părul le creşte mai des, firul de păr fiind mai gros etc.Este adevărat? Dacă da, doar la bărbaţi se întâmplă asta? Ceea ce mă interesează mai mult este următorul lucru: femeile dacă se epilează (pe picioare în special) părul le va creşte mai des? fundă, mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat, ori ai citit ceva eronat, ori ai interpretat gresit. testosteronul, hormonul barbatesc, este responsabil de cresterea pilozitatii corporale si faciale masculine care este diferita de cea de la femeie: este mai deasa si cu fir mai gros (de la inceput). Orice persoana, daca se epileaza prin radere si nu prin smulgere, va avea apoi un par mai gros si mai des.

| Kittynika a răspuns:

Testosteronul il are si femeia dar in cantitate mai mica,daca la femeie din cauza unor dereglari este mai mare testosteronul ea sufera de hirsutism(adica ii creste par negru si mare pe piept,burta,maini,spate,fata)
Si nu! daca te epilezi(sau barbatii cand se rad) parul nu creste MAI DES!?!?!?!?!?!?!?!?!
Pentru ca:de exemplu pe piele sunt foliculi de par,din acel folicul creste un fir de par.Tu razi/smulgi parul de pe picioare iar din acel folicul creste acelasi fir de par, in niciun caz nu se inmultesc foliculii de par ca parul ce creste sa fie mai des, parul iti creste la fel.

| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Acel hormon bărbătesc este testosteronul.El ajută la maturizarea băieților și ajungerea lor în stadiul de adult.Da, este prezent și la femei.Ca sa nu îți crească părul mai des poți folosi ceară sau vreo cremă.
Sper că te-am ajutat happy