| împreunăfacembine a întrebat:

Am constatat ca sufăr de fimoză. Am 18 ani și am probleme cu coagularea sângelui, mai precis hemofilie. Dacă va trebui sa urmez operația chirurgicala cum pot trece cu bine peste? Având în vedere ca va avea loc o tăietură, mi-e frica de sângerarea care va urma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medic si explica-i si lui ce ne-ai scris noua aici. Noi nu suntem specialisti.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar si cei care au probleme cu hemofilia tot pot face operatii chirurgicale, trebuind sa discuti cu midicul chirurg dinainte, pentru a pregatii cauterizatoare, daca este cazul sa intervina sau aparatura speciala de prim ajutor.
De altfel, este datoria ta sa infomezi medicul si spitalul unde vei merge de toate alergiile si bolile grave pe care le ai.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai raspuns total pe alături. Tu ai inteles la ce s-a referit?
Are probleme cu coagularea sangelui, nu ca ii este teama de sange.
P.S. Operatia oricum se face local.

| AlexCristi97 a răspuns:

Trebuie sa le spui la medici si se vor ocupa ei. Nu e problema la operatie, iti vor da medicamente coagulante si se opreste imediat. Avand hemofilie, nu ai si tu acasa medicamente coagulante in caz ca te ranesti?