| user5493 a întrebat:

Am consumat ceai de echinaceea cate 1plic/zi,pana ce am terminat o cutie,asta ocazional, in urma cu 1 luna sau doua, iar acuma 7 zile am consumat cate 2-3 plicuri de ceai/zi pana am consumat alta cutie de ceai.Mi-am dereglat sistemul imunitar asa cum am consumat eu? sau n-a avut nici un efect prin faptul cum am consumat? sunt mai eficiente capsulele sau pliculetele de ceai de echinaceea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceaiurile sunt adjuvante!
Bei trei săptămâni cu una pauză.
Se recomandă consumul în perioda rece (iarnă, primăvară).
Pa, pa.

| user5493 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu asta am intrebat. apropo de consum am auzit la ceaiul de echinaceea ca merge si opt saptamani.dar eu nu l am luat mereu, in afara de cele 7 zile! eu am intrebat daca poate sa mi faca rau sau nu.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru user5493):

Bună.
Un ceai nu se consumă un timp atât de îndelungat, de 8 săptămâni fără nicio pauză, să-ți fie foarte clar!
Nu ți-a făcut niciun rău.
Pa, pa.

| user5493 explică (pentru Legiuitoarea):

Pai banuiesc si eu ca nu se consuma asa de indelungat, eu doar am zis ce scrie pe internet legat de ceai.dar a avut efect cum l-am consumat eu sau nu? eu asa nu cred ca ceaiurile pot face rau, dar e vorba daca fac bine.