| DMickey a întrebat:

Sarcina Molara in Luna Iunie. Prima luna Fara contact sexual si nu a consumat anticonceptionale.

Am inceput prima cutie. In ( Luna Iulie ).
De Belara ( Anticonceptionale.)
In luna Iulie La inceputul primei zile de menstruatie.
Normal la mine mensteuatia dureaza 4 zile.
Dupa cele 4 zile de menstruatie imi mai curgea 3-4 picaturi pe zi pana pe data in care am luat ultima pastila belara asta insemand 21 zile in care zi de zi imi mai curgea 3-4 picaturi.
Am terminat tableta de belara iar dupa 2 zile mi-a venit menstruatia.
Pana in ziua asta au trcut 6 zile de pauza
As dori sa stiu de la Dumneavoastra cand trebuie sa incep a doua cutie de belara.?
Si de ce in prima luna dupa menstruatie mai  curgea 3-4 picaturi pana la sfaristul primei cutii?

( Va rog sa-mi raspundeti daca stiti.)
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

A 2-a cutie de Belara o începi FIX în a 8 zi de pauză : deci, după ce trec 7 zile de pauză, în a 8-a zi începi cutia :)

"3. CUM SĂ LUAŢI BELARA
Luaţi întotdeauna Belara exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Mod de administrare
Administrare orală

Cum şi când trebuie să luaţi Belara?
Apăsaţi primul comprimat la poziţia de pe cutia pentru un ciclu de tratament, marcată cu ziua corespunzătoare din săptămână (de exemplu "Dum" pentru Duminică) şi înghiţiţi comprimatul fără să-l mestecaţi. Apoi luaţi câte un alt comprimat în fiecare zi, urmând direcţia indicată de săgeată, dacă este posibil la acelaşi moment al zilei, de preferinţă seara. Dacă este posibil, intervalul dintre două comprimate trebuie să fie întotdeauna de 24 ore. Zilele înscrise pe cutia pentru un ciclu de tratament vă permit să verificaţi zilnic dacă aţi luat comprimatul din ziua respectivă.
Luaţi câte un comprimat pe zi, timp de 21 zile consecutive. După aceea urmează o pauză de şapte zile. În mod normal, la 2-4 zile după ce aţi luat ultimul comprimat va începe o sângerare de întrerupere asemănătoare menstruaţiei. După pauza de şapte zile continuaţi să luaţi comprimatele din următoarea cutie pentru un ciclu de tratament, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......05.08.pdf

Iar acel spotting ( acei picuri zilnici ) reprezintă o reacţie adversă la AC - vezi detalii în Prospect.
Reacţiile adverse apar, de obicei, în primele 1-3 luni de administrare, până când organismul se "obişnuieşte" cu AC.

Toate cele bune.