| JusTPauL a întrebat:

Am curatat ceva cu flexul si mi-au sarit ceva mizerii in ochiul drept.
Am fost seara la urgente si mi-au dat cu ceva picaturi in ochi apoi mi-au curatat ochiul, au zis ca era ceva corp strain sau se referea doar la rugina, unde s-au chinuit cam 20 min sa curete, zicand ca e lipit bine pe pupila.
Partea interesanta care e. Ma durea putin ochiul si vedeam normal pana sa merg la ei, a doua zi m-a durut tare rau si am inceput sa vad mai rau...astazi ar fi a 4 zi si inca ma mai doare putin cand il misc si nu mai vad bine cu dreptul, de la 1 m distanta abia vad scrisul de 1cm sa-l citesc.
Ei mi-au zis sa imi dau 4 zile cu ceva picaturi ca altfel mi-i se infecteaza.
O sa-mi revina vederea cu timpul cand o sa dispara durerea de tot sau se poate sa-mi fi afecat vederea rugina sau ce aveam prin ochi? ar mai fi si varianta cu picaturile ca mi-au pus 4 feluri de picaturi inainte si dupa ce mi-au scos din ochi.
Voi ce parere aveti, e normal sa-mi slabeasca vederea a doua zi dupa ce mi-au scos ce aveam prin ochi?
Stiu ca am scris roman dar am vrut sa fie cat mai detaliat sa ma poata ajuta cineva daca stie despre ce vorbesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la oftalmologie. Au si ei ambuatoriu. Nu sta dupa trimitere, mergi ca la o urgenta si spune-le ca ti-a intrat ceva in ochi.
S-ar putea ca cei de la urgente, sa-ti fi ranit ochiul in incercarea de a scoate corpul strain. Spui ca era bine lipit. Nu e normal sa slabeasca vederea dupa un curatat. Nu sint de vina picaturile. Ti-a dat ceva care sa curete ochiul si probabil un antibiotic oftalmic. Repet si insist: mergi urgent la clinica de oftalmologie.

| JusTPauL explică (pentru Peridava):

Am cautat ceva clinici in tm si vad ca au tarife fixe. Daca merg ca la urgenta e gratis?
Dar n-ar fi mai bine sa le zic ca am mai fost si in alta parte sa stie despre ce e vorba?

| Peridava a răspuns (pentru JusTPauL):

La urgenta din clinica de oftalmologie, nu unde ai fost tu. La cea de la stat e gratis. Si da, e indicat sa le spui de la inceput ca ai fost la urgente, ca sa stie ce au de facut. Oricum, la o investigatie ei vor vedea ca s-a umblat la ochi. Urma a ramas, cel putin in locul unde au scos obiectul strain.