| Sara2 a întrebat:

Am de 3 ani probleme cu coloana vertebrală, dureri la lombar și cervicală. Medicii nu dau cu problema, am făcut fizioterapie, kinetoterapie, rmn, radiografii pastile peste pastile și zic că nu am nimic grav, și că nu înțeleg de ce mă doare atât. De vreo 3 săptămâni a început să mă doară și partea toracică (pe la mijlocul coloanei) am fost la medic vineri, mi-a prescris alt tratament pe 10 zile. Azi m-am simțit f rau cu dureri mari pe toata coloana și am pus mâna la mijloc unde am deranjul recent și am un dâmb pe coloană. Se simte ca un dâmb la atingere. O fi grav? O fi de operație? Nu îmi dă pace gândul ăstă, mă termina psihic. Aveți idee? Pana mă întorc iar la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă Nectarynă medicii nu dau cu problema, de pamintlaughing Cum au debutat aceste probleme de coloana de la ce? Esti operata pe coloană? Ca sa te lase durerile ia un ketonal sau un piafen daca durerile sunt mari, ai nevoie de masaj reflexo la talpi, pe zona coloanei vertebrale ca sa te lase durerile. am inteles ca ai facut fizioterapie si kineto dar problemele nu au disparut.Pe kineto si fizio ai dat bani sau le faci gratuit?

| Sara2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fizio am făcut cu bani în România, iar kineto în Germania gratuit, eu le zic intr-una că nu sunt bine, am făcut și infiltrații, tot gratuit, dar mă îngrijorează dâmbul din coloană, l-am simțit recent. Nu sunt operata, și nu știu de la ce au pornit pentru că la muncă nu car, nu trag din greu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sara2):

Posibil sa fie genetic

| Violleta2022 a răspuns:

Schimba patul sau salteaua pe care dormi!
Dormi pe scandura sau pe un pat cu slatea foarte tare si nu vei mai avea probleme de spate.
Despre ce operatie vorbesti? Oadata ce medicii spun ca nu ai nimci la spate, fiind probabil o problema de dormit neadecvat pe saltele proaste.
Dormi pe jos in cazul asta, este mult mai sanatos. dupa cateva saptamani coloana se relaxeaza, inflamatia dispare si te vei simtii f bine.

| relian a răspuns:

Ai facut RMN si acolo pe rezultata ce scrie? Cand faci RMI la sau RMN,este acolo un doctor,ala interpreteaza acele poze,ala iti pune diagnosticu.

Daca ai RMN acolo scrie ce problema ai,asta daca sunt probleme de natura fizica.
Damburi ce arati tu au toti,alea sunt de la vertebre,de fapt sunt vertebrele,poate e unu la tine mai in relife,dar nu e nimic,problema daca ar fi de la disc este inauntru,sau de la vertrebe tot la interior nu la exterior,ma refer la ciucuri crescuti.

Discurile stau intre vertebre,dar spre interior apar probleme ca acolo vertebrele au spatii,spre spate niciodata nu se intampla mai nimic.
Poate ai si tu ceva discuri de astea bombate,sau sa ai ciucuri la vertebre,dar alea sar vedea la RMN.

Ce ar mai putea sa fie la tine -dureri de nervi,deci la un mom dat nervii de la spate pur si simplu te doar aiurea,uite asa fara sa patesti nimic,fara sa fie ei raniti,lezati,atinsi, ca asa le vin lor, am uitat cum se numeste chestia asta, dar sunt destule persoane asa, si in cazu asta nu poti face absolut nimic, decat sa iei ceva medicamente de durere.

| zilog a răspuns:

Ia alanerv, mai fa ceai cu 4 fruze de dafin / litru de apa
si bea seara 2 litri / noapte stiu ca e greu la inceptu dar asta e vrei sa iti treaca durerea de coloana.
apoi poti sa faci sport pentru ca daca faci sport mult sport si multe miscari seara inaitne de culcare barimi o sa fii obosit si o sa poti dormi
daca nu poti dormi incerca sa dormi doar o noapte si o noapte sa o muncesti in picioare sa dai din maini sa faci aerobic
adica sa dormi od ata la 48 ore ca sa dormi nu sa te rostogolesti in pat cu ghenunchii la gura

apoi mergi la un psihiatru ca psihiatri au voie sa iti prescrie opiu
si bagi opiu la greu cu acte in regula se gaseste la farmacie
si gata nu te mai doare nimic si toata viata e frumoasa nimeni nu te supara cu nimic

dar mai poti sa mai bagi si cate o pastila la 12 ore de aspirina efervescenta de la baier

Daca ai pe cineva in austira care sa se care pana in orasul bier
sa iti ia aspirina de acolo facuta din roca nu in laborator din chimicale
pentru ca aspirina este ca si varul ca si calcarul exact la fel
exista in orasul baier din Austria aspirina care se taie direct din munte

Ce sa iti zic cam asta e
Esti un norocos simti ca trăiesti
Dacă nu te durea nu simteai ca existi
asa ca acum daca tot traiesti incerca sa faci ceva importat cu viata ta si sa nu fii sclav
sa nu o irosesti sa fii angjat pe la cate un expluatator sau pe la altul
incerca sa faci ceva ceea ce iti place cu mana ta si sa traiesti din arta
din ceva interesant asa ca iti va aduce mai multa satisfactie
si daca te implici in ceva cu adevarat atunci uiti ca te doare
atunci când
o mână de oameni te aplaudă pentru lucrarile tale de artă
care nu sunt pe deplin recompensate finaciar
în care ai pus suflet si le-ai dăruit cu totul cu bucată din tine
atunci chiar dacă te doare te simiti ca ai făcut bine că te-ai implicat
că te doare dar durerea nu e in zadar ci durerea ta este de fapt o jertfa
in investitie in actul respectiv in implicarea respectiva
poti sa te implici sa fii voluntar la green pace si sa te duci sa te omoare cei care defriseaza padurile asa vei muri ca un martir si vei si scapa de durere si vei face si un mare bine altor oameni si vei muri fericit si implinit
spunand ca sunt fericit sunt impinit
pentru că ai salvat pădurea de la tăiere
poți să te implici in tot felul de activități ca și ziarist jurnalist unde nimeni nu s-ar băga pentru că au de pierdut poate chiar viața dar pentru tine nu mai e o problemă
așă că ai putea căuta martirajul
de exemplu să duci Evanghelia la marginile pământului la orice făptură la orice ființă din orice neam din orice limbă
chiar dacă ăia te vor scurta de un cap
Atunci stisfacția pe care o să țî-o aducă faptul că ai reușit să evanghelizezi cine stie ce islamisti sau musulmani sau... cine stie ce
atunci vei fi calm si cald iar starea ta de spirit va fi exact ca la sfinți.

Si eu am probleme cu coloana vertebrala
Asa că nu există rezolvare

| dinaprilie a răspuns:

Daca este de operatie si te poate repara atunci opereaza:te. Pentru ca altfel senpare ca nu merge.

| felixf a răspuns:

Iti recomand bowtech sau osteopatie.