| Irina777 a întrebat:

sunt un pic in confuzie, va rog sa ma ajutati. De ceva timp am dureri la coloana vertebrala, undeva prin mijlocul spatelui, cu ceva luni in urma am avut si niste procese inflamatorii la rinichi, si am mers ieri la medic sa vad cum sunt analizele pentru rinichi si tot o data si sa vad ce-i cu spatele. Medicul zicea ca poate ma doare spatele de la deficitul de calciu, am dat analiza de singe si mi-a aratat ca am exces de calciu in singe...nu exagerat dar totusi prea mult, si mai aveam si anemie ( care o am de mult timp insa acum e mai mare ca de obicei). Medicul mi-a prescris sa urmez o luna Calcium-D3 Nycomed. Si sunt confuza: daca am surplus de calciu de ce trebuie sa mai urmez medicamente ce contin calciu? Va rog sa ma ajutati. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai citit prospectul medicamentului?
Vorbim de un deficit care trebuie corectat!
Pa, pa.

| Ana00005 a răspuns:

Daca stii asta de ce ai mers doar la un medic? Daca ai anemie si calciul e i exces, spatele poate sa te doara daca ai probleme (scolioza, cefoza) sau din cauza anumitor pozitii deranjante.Coloanaa te doare sus ssau mai jos? Rinichii sunt jos si nu prea ar avea legatura.Cel mai bine este sa mai mergi la cel putin un medic.Nu trebuie sa il schimbi pe cel de familie pentru asta.Si mie mi-se pare ciudat.La exces sa iti mai dea, dar vezi sa citesti (online ca sa nu te coste) prospectul produsului deaorece unele medicamente sunt pentru mai multe lucruri (mie mi-a a dat picaturi de ochi sa le pun in nas).Mai consulta un medic si asta cat mai repede, daca ai aceste probleme. Sper ca te-am ajutat.