| Laurentziu1234 a întrebat:

Am de câteva zile niște stări nașpa. Mă confrunt cu probleme grele din viață și am energie, nu prea dorm, nu sunt liniștit, nu pot să mănânc mult și îmi vine să plang sau ceva ca să mă pot calma. Ce pot să fac? Știți cumva metode de calmare? Sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sportul e cel mai bun mod de a scăpa de insomnie și de stres, depresie, anxietate. sportul făcut regulat, zilnic fa exerciții fizice, propuneți un scop în a slăbi, in a creste in masă sau ce te ar ajuta pe tine sa arăți mai bine.
Ieși cu prietenii, căutați un job ceva cu ce să îți ți mintea ocupata.și ca part- time e ok, la 4 ore de început, mai faci și un ban in plus, așa înveți să apreciezi mai mulți banii sa te autoeduci, sa cunoști persoane noi, sa îți faci prieteni, și să nu mai meditezi asupra lucrurilor negative a vieții tale.
Încearcă să gândești pozitiv, sa nu mai meditezi asupra vieții, asupra viitorul, asupra trecutului, bucură-te de fiecare moment, de fiecare clipa, ieși zilnic cate 30 -60 de minute in care sa faci plimbări, sa alergi, sa ai o activitate, orice numai sa nu stai izolat sa te închizi in tine, sa te izolezi de societate. Fa lucruri care te fac fericit și nu compara niciodată daca ai o zi mai nefastă cu ziua următoare, trăiește prezentul nu te mai gândi la trecut și viitor.
Atunci când un om nu mai are nici un scop în viață, atunci acel om e pierdut, nu te compara niciodată cu alții, acceptate așa cum ești, învață să nu te mai intereseze de criticile nimănui
sa faci ce vrei tu, și ce îți place ție, orice ai face cineva îți va găsi nod in papura, așa că fa ce îți place și ceea ce simți!
Lucrează la tine, dezvoltate personal, fa o reflecție asupra lucrurilor ce te deranjează, ce îți lipsește, ce poți schimba și ocupate de aceste lipsuri, nimeni nu te va ajuta, nimeni nu va putea face ceva in acest sens, doar tu ești singurul care o poate face, tu ești cel mai mare dușman al tău, înfruntați temerile nu le evita, mai devreme sau mai târziu te vei lovi de ele, de ceea ce îți este teama nu vei scăpa niciodată!
Impuneți întotdeauna că poți, că nu te lași doborât de nimeni și de nimic că tu îți controlezi temerile și gândurile nu ele pe tine.
Dumnezeu nu da aceste încercări orișicui ci doar persoanelor puternice, spuneți mereu ție însuți așa : "ce nu mă doboară mă face și mai puternic". Am încredere în tine că poți, trebuie doar sa vrei și să fi sigur pe tine.

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

''Știți cumva metode de calmare? ''
Vii cu mine la sapawinking sapam 10 hectare de porumb si te calmezi in 2 saptamaniwinking

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Ieși dimineață devreme la o plimbare. E mai curat aerul decât in restul zilei. Și profa mea de religie îmi zicea sa fac o baie cu sare. Cică sarea calmează stările de agitație. Multă sănătate!

| Savu4iosif a răspuns:

Incearca sa te autocalmezi si sa nu te mai gândesti, asculta o melodie liniștitoare în momentul când simți că ai prea multa energie, gasesteti un hobby sau fa ceva ca sa nu te mai gândesti, încarcă să eviți să mănânci chestii ce day energie cum ar fi dulciuri, băuturi energizante și așa mai departe. Te inteleg perfect deoarece trec prin acelasi lucru ca tine de 2 luni mă confrunt cu aceasta problema dar în final reușesc să mă calmez.
PS: Sper sa te faci bine și nu te mai gândi?