| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am o problema la o o masea din partea dreapta, bun, deci sa incepem cu inceputul, la meseaua din partea dreapta era cariata, m-am dus la stomatolog, si mi-a facut pentru prima data anestezie cu injectie, mi-a curatat caria si mi-a scos nervul, si mi-a facut si tratament de canal (asta a fost ieri). M-a durut un pic dupa, dar am luat nurofen. Azi m-am dus sa mi-o plombeze si inca ceva, mi-a facut iar anestezia tot pe partea dreapta (precizez ca de data asta m-a durat un pic ma tare anetezia). A terminat de facut, iar acum la aproape 12 noaptea, nu stiu exact ce ma doare, maseaua sau locuriile in care mi-a facut anestezia, am mai luat si acum un nurofen. E ceva normal sau ar putea fi o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cît de mare e durerea. O durere ușoară ar fi normal după anestezie. O durere puternica poate indica că nervul nu a fost scos cu totul. Daca nu trece, e o problema, și trebuie să te intorci la medic.

| blackann a răspuns:

E normal... daca persista mai mult de 3 zile mergi repede la stomatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La tratamentul de canal iti pune o pasta cu medicament acolo ca sa distruga bacteriile si din cauza medicamentului te doare maseaua. Stai linistita nu e nimic grav, mie imi daduse dentistul o utensila de-a lui acasa in cazul in care nu mai suport durerea sa scot medicamentul.Dar e bine lasat acolo pana mergi la dentist.

| king5151 a răspuns:

E normal sa te doara locul ala, unde a lucrat dentistul, daca te mai doare si peste 2-3 zile e o problema

| Mokhsa a răspuns:

Era bine daca aveai nervul ala deja atrofiat, nu mai simteai durere.