| ea_9589 a întrebat:

Am 12 ani si... mi se clatina o maseasad de ceva timpwinking
DAarr mi-e frica sa o scotttcrying
Nu m-a durut niciodata, nu o am cariata dar mi-e fricacrying
Cum pot sa o scotsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deutza00 a răspuns:

big grin si eu am 12 ani, si mie mi se clatina o masea big grin
Dar aseara mi-am prins curaj si cu usurinta am tras putin de ea, si a cazut...nu m-a durut de loc.

Daca pe tine te doare, incearca sa iei ceva care o amorteste si apoi scoateo... daca ai probleme la ea du-te la stomatolog cu unul din parinti. si daca nu vrei sa mai dai bani la stomatolog ceri de la scoala de la secretariat o adeverinta de elev si precizezi ca e pentru stomatolog... ori iti da reducere ori nu platesti de loc big grinwinking sper ca ti-am fost de ajutor

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai fi sadica sa ti-o scoti singura, du-te la dentist, iti va face anestezie locala si extractie fara sa simti nimic.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vizitand un stomatolog!

| aragon18 a răspuns:

Ia de la magazin caramele din astea vechi, si mesteca-le pe partea cu acea masea smug asa mi s-a intamplat si mie cand eram in vacanta laughing

| pitesti a răspuns:

Curaj gaina ca te tai laughing

in primul rand gandeste-te ca toti am patit la un moment dat la felhappy

vorbeste cu mami sa caute un sotmatolog bun... iti va da cu un sprey care amorteste zona si apoi foarte simplu o extrage pentru ca ea deja se clatina. succes happy

| Maria46854213 a răspuns:

Depinde de cat de tare se clatină... dacă se clatină destul e tare poți să iei o carpa curata și să o prinzi. o tot clatni pană iți fac curaj sa tragi tare de ea...nu te doare ca așa am facut și euhappy.

| rayondelumiere a răspuns:

Daca e masea de lapte, nu-ti face griji. o sa-ti cada singura. nu e cazul sa mergi la dentist daca nu te doare.