Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am degetele de la picioare umflate si mai prezint si mancarimi, de-asemenea am o senzatie de caldura usturime pe ceafa, pe frunte chiar si pe scalp, ce ar putea fi? Eu cred ca e scabie, fac tratament cu Benzoat de cateva zile, din ce am mai citit pe net poate sa fie vorba de dermatita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se fac tratamente AIUREA, aşa, "după ureche"!

Dacă era o dermatită, ar fi fost LOCALIZATĂ ( într-o anumită zonă ) : spre exemplu, la picioare...

Dacă ar fi vorba de scabie/râie, atunci, în general, NU apare prurit ( mâncărime ) la nivelul scalpului!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/scabia-raia_1368

De asemenea, dacă tot faci tratament cu Benzoat de Benzil, măcar să-l faci CORECT!

De ce NU citeşti atent Prospectul?

Tratamentul NU se face "câteva zile", ci DOAR 2 zile ( maxim )!

"Doze şi mod de administrare

La adulţi, Benzoat de benzilMK se aplică 2 zile la rând. Îndepărtatea cremei se face prin spălare cu apă şi săpun la 24 ore după prima administrare.

La copiii cu vârsta peste 2 ani, femei gravide sau care alăptează, Benzoat de benzilMK se aplică o singură dată şi se îndepărtează prin spălare după 12 ore. În cazul copiilor mâinile trebuie acoperite cu pansament, pentru a se evita ingestia substanţei.

Pruritul care poate să persiste până la 2 săptămâni după aplicaţii nu justifică reluarea tratamentului." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.centrofarm.ro/ccW52931002/mm_info/Benzoat-De-Benzil-Mk-X-1.html

Mergi la MEDIC ( preferabil dermatolog ) pentru stabilirea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mai bine consulta medicul de familie, care te poate indruma.

| Dobre_Antonio_1985 a răspuns:

Poate ai infectie