| Vernusio a întrebat:

Am depresie si anxietate destul de apasatoare, am terminat 13 clase,nu am dat bacul ca nu am fost in stare,abilitati si aptitudini bune si marete nu prea am si acum ma gandesc ce sa mai fac cu viata mea,nu am niciun viitor si nicio calificare ca am terminat liceu teoretic,uneori,de fapt mai des, stau si plang si ma gandesc ca viata mi-e distrusa,ce as putea face cu mine, cum sa ma motivez, ce curs sau scoala mai usoara, mai accesibila este asa incat un depresiv sau un anxios sa reuseasca si sa-i fie mai usor in viata si pe mai departe..Ma gandesc ca sunt un ratat si viata mea s-a terminat dar nu e vina mea ca am aceste probleme psihologice.Ce sa fac in aceasta situatie? Exista speranta si pentru mine? Dati-mi un mic sfat, orice.Mai e cineva in situatia mea? Viata mea s-a terminat? Mai am vreo sansa oare sa reusesc ceva? Cum sa fac? Cine ma poate ajuta putin.Sufar mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ideea e ca nu stii ce-ti rezerva viitorul. Depresia se trateaza. Poti sa incerci meserii ca agent de vanzari sau chelner. Sau eventual ajutor de contabil.

| Freya1 a răspuns:

Si eu sunt anxioasa si nici nu am facut atat scoala din anumite motive dar imi calc pe anxietate si merg la interviuri pana gasesc ceva de munca potrivit pentru mine.
Tu cu 13 clase tie aproape floare la ureche sa iti gasesti de munca.Adevarul e ca nu poti sa stai la birou dar in fata unei case de marcat, la un amanet, la un depozit, intr-o fabrica, ca si lucrator comercial si lista poate sa continue unde te poti obisnui treptat si te poate ajuta si sa socializezi deoarece de nevoie si sa poti supravietui va trebui sa comunici.Asta fac si eu si incet incerc sa imi combat frica si am noroc ca am langa mine o persoana care ma intelege, ma sustine si are rabdare cu mine si problema mea

| ALGator a răspuns:

Discuta intii cu un psihiatru. Depresia se trateaza cu rezultate bune. Incepi cu asta. Rezolva lucrurile importante pas cu pas, cate unul, niciodata mai multe. Cind te ocupi de ceva, nu te gindi (daca poti) la urmatorul.
Cuvintul RATARE sa il uiti. Asa ceva nu exista, e o constructie sociala româneasca. Orice drum ales in viata e onorabil. Nu ai de dat socoteala nimanui, numai tu sa fi multumit si impacat cu tine.
Ce drum vei avea? Poate te faci factor postal dupa care ajungi electronist. Sau invers. Ce conteaza? In ochii oamenilor normali nu vei scadea. Dar incepe sa te placi si respecti tu insuti.

Succes!

| Pool77 a răspuns:

Ba, si eu am fost ca si tine.
Doar ca eu eram si mai rau, cosuri peste cosuri, imunitate 0, perfuzii raceli etc.
Saracie, nu tu bani de iesit etc, asta a fost acum 1 an aproximativ.
Corigente, viata sexuala 0, eram practic un ultim ratat.
No, ce am facut eu?
Am apelat la o chestie care se fumeaza, ceva gen tigara.
M-a ajutat extrem de mult, in 3-4 luni m-am pus pe picioare mi-am scos corigentele, am invatat sa privesc lumea altfel, am dat si bacul, l-am si luat din a doua, am luat si permisul, si mi-am facut si prietena.
Si cred ca va trebui sa apelez iar la el, pentru ca nu am chef de facultate.
Gandeste-te ca toti suntem ratati, doar ca unii avem noroc mai mare decat ceilalti.
De ce sa ti se termine viata?
Gandeste-te ce poti face? La ce te pricepi? Cum poti face bani? Chiar si daca nu multi, dar putini, daca crezi ca nu poti face nimic fara o facultate, atunci da bacu' si mergi la facultate, daca crezi ca te descurci si fara, fa ceva fain.
Ce-i drept, viata e *** rau, nici cu facultate nu esti rezolvat pe deplin, deci nu stiu ce sa zic.
Bafta, si lasa lucrurile rele de-oparte, nu ajuta.
In loc sa te gandesti la chestiile rele, gandeste-te la alea pozitive si gandeste-te ce poti face sa fie mai bine.

| immaBeast a răspuns:

Priveste partea plina a paharului, nu esti si balbait pe deasupra...cum sunt eu! laughing
Pana acum vreun an de zile...cand am inceput sa-mi bag ***-n toti, pur si simplu devin din ce in ce mai indiferent si vreau sa devin si mai indiferent, mai nepasator, sa nu-mi mai pese de nimic si de parerea nimanui.
O viata ai, si pe aia o irosesti traind dupa regulile altora, dupa vorbele altora?
Ee, ai o ***, iesi in *** mea din casa, mergi la munca, pleaca in strainatate, PLEACA DE AICI, PLEACA DIN ROMANIA CAT DE REPEDE POTI, in tara asta nu o sa mai ai viitor in curand, este in datorii pana in gat, uita-te in jurul tau, nu vezi ca-i fiecare pentru el? Pardon, greseala mea, nu vezi ca fiecare FURA pentru el?
9 din 10 parlamentari sunt corupti, ce asteptari mai ai de la tara asta?
Mergi oriunde in lume, munceste, strange bani ( in strainatate chiar poti sa muncesti si sa mai pui si deoparte ), fa ceva, in viitor incearca sa deschizi o afacere mica, invata o limba straina, invata mai multe daca poti.
Da tu, nooo...stai in varful patului pe TPU si te plangi ca viata-i grea, cum ***.

| udrescuf a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un pshiatru, sa faci ce-ti place in viata de exemplu: Iti plac pc-urile fa-te programator, iti place sa tunzi fa-te frizer. Fiecare suntem buni la ceva si daca crezi in Dumnezeu ai putea sa mergi la biserica si sa te rogi.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Stai linistit, toata lumea a trecut prin starea asta de depresie, si neincredere in sine.
Sanse o sa ai multe dat trebuie sa te agati de ele si sa tragi tare, eu ti-as recomanda sa-ti gasesti ceva in strainatate, daca ai vreun prieten sau ruda plecata, cere-le ajutorul. 1-2 ani in strainatate te vor schimba, iti vor schimba si gandirea, o sa vezi multe lucruri bune pe care acum nu le observi, plus ca o sa castigi niste bani in plus fata de aici, si nu-ti trebuie nici o calificare, am intalnit eu in Germania, romani care nici nu stiau sa scrie sau sa citeasca, si luau 1, 500€...

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Esti tanar, cel care a devenit milionar din firma KFC a reusit cand avea peste 50 de ani si a fost refuzat de zeci restaurante pentru ca cica nu avea reteta foarte buna, deci viata ta nu e nici pe departe gata. Fa-ti un plan, scrie-l, calculeaza tot ce stii sa fac si ce nu, ce iti place sa faci si pune tot in aplicare. Angajeaza-te undeva unde nu e necesara diploma de BAC, aduna niste bani si apoi incearca din nou examenul. Trebuie sa iei totul in serios, lasa petrecerile, lasa alcoolul, antreneaza-te pentru ca iti mareste increderea in sine, incet cu anii succesul va fi inevitabil. Nu trebuie sa ai parinti cu bani, multi au mai mult noroc decat altii, eu cred ca norocul ti-l faci singur. Iti recomand cateva carti care te vor schimba dupa parerea mea: Antrenamentul condamnatilor de Paul "Coach" Wade. Codul Bushido. Putere nemarginita de Anthony Robbins.