| AvalohAlyn a întrebat:

Ce poti sa faci cand n-ai niciun talent si nici mari aptitudini sau abilitati si mai ai si depresie+probleme psihologice? Foarte trist, stiu.
Nici nu stiu ce sa fac acum ca am terminat liceul.
Momentan sunt pensionat pe caz de boala temporar.
De ce e viata unora asa trista?sad

4 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Buna!
Primul lucru pe care pot sa ti-l spun e fii tare!
Nu esti nici primul, nici ultimul care a avut depresie si probleme psihologice,totul depinde de om.Te asigur ca poti scapa de ele. Cat despre partea cu talentul,abilitatile,aptitudinile etc iti spun sincer ca asa ma simteam si eu dupa terminarea liceului,nu stiam ce imi place,ce stiu sa fac,ce vreau pentru viitor,incotro sa ma indrept etc. Imi placea sa citesc si aflu chestii interesante, noi.
Uite ca acum, in prezent eu am reusit sa imi gasesc,, calea,, sunt fericita acum si am si cateva planuri pentru viitor. Deci nu nazdajdui. Se poate gasi o rezolvare la orice problema! Incearca sa nu te mai descurajezi singur, fii puternic din punct de vedere psihic si va fi totul bine!
Numai bine.Si succes in tot ceea ce faci!

| Thecurious a răspuns:

Tu iti stimulezi tristetea, ai continuat astfel si ai intrat in depresie.
Fub nicio forma, nu trebuie sa te afunzi intr-o stare care te "macina" psihic, caci ea va actiona, este dovedid stintific, si in zona sanatatii fizice.
"Ce poti sa faci cand n-ai niciun talent si nici mari aptitudini sau abilitati si mai ai si depresie+probleme psihologice? Foarte trist, stiu " Cred ca te aflii intr-un impas in ceea ce priveste domeniile sau ocupatiile inspre care ai vrea sa te orientezi profesional.
Multi absolventi de liceu se confrunta cu asa ceva, cauzele sunt multiple.
Nu cred ca vei gasi vreo solutie daca blamezi pe cineva ( pe tine, sistemul de invatament, familia etc).
"niciun talent ", "mari aptitudini sau abilitati " astea contribuie, impreuna cu suferinta cauzata de boala, la depresia ta.
"Nici nu stiu ce sa fac acum ca am terminat liceul" - Nu stiu caum as putea sa te ajut, necunoscandu-te.

| Mogiojojo a răspuns:

Buna. Si eu trec prin aceleasi lucruri ca si tine. Putem sa vorbim daca vrei.

| Yunnochan a răspuns:

Cu toții avem talentele noatre, doar pentru că tu nu ți-ai descoperit încă un talent nu înseamnă că nu ai talente. Încearcă lucruri noi pentru a descoperi ce te pasionează, care este talentul tău. Încearcă orice îți trece prin minte, orice te tentează. Indiferent de ce vor spune alții despre tine, tu chiar poți face orice. Îndrăznește să visezi! Te asigur că în acest mod, la un moment dat ai să îți găsești talentul pentru că sigur îl ai. Cine știe, poate nu ai un singur talent. Poate se întâmplă să ai mai multe talente.
Fiecare om este special în felul lui, unic și nu poate fi înlocuit.
Eu cred că viața oamenilor nu este tristă, ci doar complicată. Plină de urcușuri și de coborâșuri. Fiecare palmă de la viață este egală cu o lecție învățată sau cu o greșeală pe care să nu o mai faci niciodată. Noi, oamenii, suntem singurii care ne facem propiriile vieți să pară triste. Pentru că ne lăsăm îngropați de durere și refuzăm să mai vedem și părțile frumoase ale vieții, încetăm să mai visăm la un viitor străluicit, iar acest lucru este dăunător. Dacă nu am mai critica atâta, mai ales la propria persoană, poate că ar fi fost altfel. Nu vorbi despre tine la un mod urât, ai calitățile și defectele tale. Orice om este important și frumos în felul lui, iar boala ta nu trebuie să stea în calea drumului tău spre fericire. Ai dreptul să alegi fericirea. Cine te va aprecia nu va ține cont de problemele tale, ci te va sprijini orice ar fi. Acceptă-te pe tine, acesta este primul pas spre o viață mai bună. Dacă tu ești împăcat cu tine, atunci totul va prinde puțină culoare. Nu este deloc ușor să te accepți, știu asta prea bine. Dar cu câteva eforturi depuse vei reuși într-o zi, dacă îți dorești cu adevărat.