| ItsiBitsii a întrebat:

Am dermatita periorala de o luna. am fost la un dermatolog si mi-a dat ceva unguent Diprogenta, dar nu am avut nici un rezultat. am folosit si baneocin, acum i-au tetraciclina 3 boabe pe zi si metronizadon 2 boabe pe zi. Sunt chiar disperata. A inceput sa-mi treaca. pana dimineata cand m-am trezit. am vazut ca mi se face rana! ce sa fac? ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Din cate stiu, nu se mai folosteste tetraciclina in tratamentul dermatitei periorala. A aparut doxiciclina care este mai eficienta.

Eu insa iti recomand sa incepi un tratament cu Isotretinoin, intrucat este cel mai eficient, si este singurul care da rezultate reale pe termen lung. Il recomand si pentru acnee, intrucat si acolo este cel mai bun. Ia legatura cu un dermatolog bun.

| Luciii a răspuns:

Buna,
Se pare ca ai facut puroi. Daca nu te superi, la ce dermatolog ai fost? Iti dau un sfat.Mai bine te-ai duce la specialistii care combat asa ceva in fiecare zi.Mai este si un tratament cu o frunza de mente pe care pui apa si iti pui pe rana tintund-o asa 5-6 minute.Dar daca persista.du-te cu mama ta la un DERMATOLOG PROFESIONIST. Sper ca te-am ajutat.Bafta!
pa,pa