| ItsiBitsii a întrebat:

Am dermatita periorala de o luna. am fost la un dermatolog si mi-a dat ceva unguent Diprogenta, dar nu am avut nici un rezultat. am folosit si baneocin, acum i-au tetraciclina 3 boabe pe zi si metronizadon 2 boabe pe zi. Sunt chiar disperata. A inceput sa-mi treaca. pana dimineata cand m-am trezit. am vazut ca mi se face rana! ce sa fac? ajutati-ma. straight face ma ustura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Erika_Sofron_1977 a răspuns:

Dermatita nu se trateaza cu baneocin sau tetraciclina,doar o suprainfectie bacteriana necesita antibiotic de acest fel. miconazol sau fluconazol ar putea fi eficiente, local, calmeaza si mancarimea. daca se face rana, poate ajuta Revichen, e o crema cu oxid de zinc(ce se foloseste la bebelusi la funduletul iritat)si hamei(planta de bere)care ajuta la cicatrizare.

| Gina90 a răspuns:

Da-mi un mesaj cu tratamentul te rog!

| Gina90 a răspuns:

Eu iau sotret si tot nu am scapat. Oare se mai vindeca problema asta?

| Ge0riflame a răspuns (pentru Gina90):

Mie mi-a trecut cu Triderm crema. Imi dadeam seara iar dimineata se ameliora. In 2-3 zile trece. Doar ca din pacate este o boala a pielii care recidiveaza sad