| Nutella123456789 a întrebat:

De o luna poate si mai mult am iritatii pe picioare de la epilat si nu au mai trecut pentru ca m-am facut cu lama peste ele de 2 ori pe saptamana.Foliculita nu cred ca e pentru ca am vazut niste imagini si nu arata asa.La mine arata asa cum sunt iritatii.De sambata nu m-am mai facut pentru ca vreau sa imi treaca si cum firele tot apar le tai cu foarfecuta cat pot.Ieri mi-am cumparat Baneocin unguent am dat 16 lei pe el si am inceput sa ma dau de ieri.L-a mai folosit cineva? E bun?

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Buna. Si eu am cam aceeasi problema. Am folosit si Baneocin. Nu stiu ce sa spun despre el...are intr-adevar efecte, insa nu sunt atat de rapide pe cat ai spera si nici foarte vizibile. Cred ca ar trebui sa folosesti cel putin 2-3 tuburi pentru a se simti efectele.

Eu am o alta metoda de a scapa de aceste bubite. Ma spal pe picioare cu apa relativ fiebinte, astfel incat dupa ce ma usuc pe picioare sa mi se exfolieze pielea. Daca nu se exfoliaza singura, o stimulez usor cu unghiile si aplic un strat destul de gros de mixtura mentolata, dupa care aplic tot felul de tratamente, masand intens piciorul. Eu folosesc in mod special crema de galbenele, unguent cu muguri de plop, unguent cu uree, advantan sau tetraciclina.

La mine s-a mai remediat situatia, insa in locul acelor bubite au ramas pete maronii sau albe...si sunt destul de inestetice.

Multa bafta oricum si daca afli vreun tratament minune, te rog sa ni-l impartasesti si noua!

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Eu folosesc cremă de gălbenele sau Betadine. Până a doua zi se formează o cojiţă subţire care cade în scurt timp. Nu te mai epila cu lama, încearcă benzi depilatoare de la Veet.

| Nutella123456789 explică:

Mai intai vreau sa scap de ele pentru ca degeaba ma fac cu benzi daca nu trec.Am incercat si 2 saptamani cu crema de galbenele dar nu a avut nici un efect.

| midu89 a răspuns:

Pai eu tot cu lama ma epilez si eu ma iritam pana acum o luna...eram plina de acele bubite si imi treceau foarte greu...asa ca am folosit mai multe chestii. acum ma epilez in felul urmator : folosesc un burete de baie si ma spal foarte bine pe picioare cu el, apoi ma dau cu sapun dove ca sa am multa spuma pe picioare, ma dau cu lama, iar ma spall bine cu buretele, ma sterg cu prosop curat, apoi ma dau cu un unguent de galbenele si cu crema nivea(are o cutie albastra si scrie pe ea NIVEA CREME)pe mine m-a ajutat mult

| Munteanu_Daria_1996 a răspuns:

Iritatile ti au esit pentru ca te ai epilat cu lama incearca sa folosesti benzi epilatoare sau benzi de epilat