| wrzzer123 a întrebat:

Am devenit dependent de alcool, am 16 ani! Cum pot scapa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E simplu, bea din ce in ce mai putin ca sa nu ai sevraj, si vei scapa, daca vrei, daca nu vrei, nu scapi, de tine depinde. Ca daca te lasi brusc, vei avea sevraj poate, si nu poti.

| Donsavas a răspuns:

Psihiatrie infantila

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

De ce? Nu se trateaza la psihiatru, trebuie sa reduca lent dozele si scapa fara sevraj, bine, sa si vrea.

| christall a răspuns:

Gandeste-te daca in jurul tau exista o persoana careia ii poti cere ajutorul. Parinte, frati, profesori, prieteni buni. Daca ti-e rusine sa afle altcineva poti lua legatura cu cei de la alcoolicii anonimi. Iti las siteul mai jos. Suna si vezi ce iti recomand.
https://www.alcooliciianonimi.ro/
Poti lua legatura cu cei

| adeluna a răspuns:

Pot sa iti recomand resurse in engleza? Te descurci sa le intelegi? Dependenta e un simptom al adevaratei problemei, pe care un psiholog te poate ajuta sa o identifici si rezolvi. Gabor Mate are multe resurse pe tema asta https://m.youtube.com/......tps?/watch

| Mosotti a răspuns (pentru adeluna):

Reduce doza lent pana scapa de tot, am zis lent sa nu aiba sevraj, doar sa vrea, nu are nevoie sa se uite la alea ca mai rau il incurca.

| Ancamitumihaela a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa te pocaiesti de pacatele tale pentru ca Dumnezeu este drept si crendicios sa-ti ierte pacatele. Vino la Isus pana cand nu este prea tarziu, isus a murit pe cruce din Golgota pentru tine si te iubeste atat de mult incat vrea sa-ti petreci vesnicia cu El. Citeste scriptura(Biblia) pentru a cunoaste pe Creatorul Universului. Iata rugaciunea care este de mare ajutor pentru tine. DOAMNE ISUSE AI MILA DE MINE PACATOSUL, TE ROG SA MA IERI DE TOATE PACATELE MELE PE CARE LE-AM COMIS, ITI MULTUMESC ISUS CA AI MURIT PE CRUCE IN LOCUL MEU. TE ACCEPT CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA MEA. ITI MULTUMESC TATAL DIN CER CA MI-AI ASCULTATA RUGACIUNEA. AMIN. Nu uita Dumnezeu te iubeste si vrea sa-ti elibereze pacatul drogurilor.