| Radandam a întrebat:

Am deviație de sept la dreapta, s-a văzut la angio rmn, doar ca nici nu știam vreodată ca am asa ceva. Am citit un articol și am văzut ca 80% din populație trăiește cu deviatie de sept chiar dacă e forma ușoară insesizabila și la unii se vad mai bine. Se poate trai cu deviație de sept? Trebuie operata doar dacă deranjează cumva? Este o boala practic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"s-a văzut la angio rmn"

Se vedea și cu ochiul liber, dacă te uitai puțin în oglindă și dădeai puțin capul pe spate. Dar, poate că ai omis acest detaliu, nu ai dat importanță.

DA, se poate trăi cu ea toată viața, fără să te operezi.

Ia să vedem mâine, ce defect îți mai găsești? thinking

| Radandam explică (pentru floresdemayo):

Dacă nu dai capul pe spate nu îți dai seama, eu nu vad ca e strâmb nasul, poate cum zici tu pe spate, nu am încercat. Plus ca, niciodată nu s-a făcut vreo aluzie ca l-aș avea strâmb, poate ca e puțin mare, dar strâmb niciodată. De aia nu mi-am pus problema. Probabil ca este foarte puțin spre dreapta.

| floresdemayo a răspuns (pentru Radandam):

"Dacă nu dai capul pe spate nu îți dai seama"

Înseamnă că nu te-a dat nicio fată pe spate.hee hee