| anonim_4396 a întrebat:

Am deviatie de sept nazal si astazi medicul mi-a spus ca trebuie de corectat pe cale chirugicala. Cum se face, ce riscuri sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| jojo_2491 a răspuns:

Este o operatie usoara nu ai de ce sa-ti faci griji.riscurile sunt aceleasi ca la orice interventie chirurgicala, dar daca e un chirurg bun nu vor fi probleme.bafta si curaj

| blackwidow a răspuns:

E destul de ciudat ca ti-a zis ca trebuie sa te operezi. Ai probleme atat de grave cu respiratia de ai ajuns la spital sau la clinica? Te sfatuiesc sa mai consulti un medic(asta in cazul in care nu ai probleme cu respiratia) pentru a-ti confirma de asemenea diagnosticul. Aproape toata lumea are o deviatie de sept, mai mica sau mai mare, asa ca operatia e ultima varianta. Cum se face? Nu e foarte placut; iti va sparge acel sept nazal cu dalta si ciocanelul... Va trebui sa ramai internata ceva timp in spital, nu prea vei putea manca decat cu paiul, o sa te doara ingrozitor capul, vei avea nasul cat trei degete de umflat... Riscurile nu le cunosc sa fiu sincer, cauta si tu pe google, poate gasesti ceva. Sanatate

| Jigsaw a răspuns:

Pai intreaba medicul straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Operatia in sine este nedureroasa, dar convalescenta este cam aiurea. Daca stii cu siguranta ca medicul este unul bun, te sfatuiesc sa faci operatia. Daca nu este cunoscut ca un medic cu rezultate bune, ar fi bine sa mai faci un control. Sanatate!