| llleo a întrebat:

Am deviatie de sept și cel mai probabil e nevoie de operatie septoplastica(parca asa era). A mai făcut cineva? Am auzit ca, daca greșește ceva cel care face operația, pot ramane cu nasul strâmb, doamne ferește. E adevărat? Se poate întâmpla ceva aiurea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Am făcut acum 4 ani. Din păcate la mine operația nu a reușit în proporție de 100% și ar fi nevoie de o a doua pentru a corecta ce a mai rămas din respectivul os/zgârci. Personal dacă as da timpul înapoi nu as mai repeta experiența. 2 zile am stat cu niște tampoane în nas și luni de zile după aceea a trebuit sa merg de câteva ori pe săptămână la mama naiba la o clinica pentru curățare și tratament nazal plus ca foloseam și acasă o grămadă chestii date de doctor. Horror. Singurul lucru bun după operație a fost ca am scăpat de dependenta de picături nazale (bixtonim, olynth)

| llleo explică (pentru siriusblack98):

Si mie daca mi reușește operația din prima, în proporție de 100%, mai e nevoie sa trec prin ce ai trecut tu?

| siriusblack98 a răspuns (pentru llleo):

Da pentru ca asta este procedura ce insoteste o deviatie de sept.

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Mai este metoda asta de operatie de deviatie de sept: https://www.reginamaria.ro/......ment-nazal

| Mohito a răspuns:

Nu e nevoie neaparat de operatie.
Depinde de mai multi factori.
Vezi aici:
https://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/tratamente/rinologia.php

| llleo explică (pentru Mohito):

Daca in 2 3 luni folosind un spray nazal prescris de medicul orl, nasonex, nu se schimba situația, sunt nevoit sa fac operatia