| LittleRose a întrebat:

Operatia de deviatie de sept deformeaza nasul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Nu, deviatia de sept nazal nu iti deformeaza nasul. Poti citi mai multe despre aceasta interventie aici(vei gasi si impresiile multor persoane care au facut aceasta operatie): http://www.i-medic.ro/boli/deviatia-de-sept-nazal
Multa sanatate!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da,dar inspre bine.Adica daca ai nasul coroiat sau cu cocoasa, aceasta dispare sau se atenueaza.Pentru ca se extrag din nara diverse oase si nasul este rupt ca sa fie reformat la loc cum trebuie.La mine asa s-a intamplat. Dupa operatie toata lumea a crezut ca mi-am facut rinoplastie, nu ca am avut operatie de deviatie de sept! Dar nu-ti spun cum aratam imediat dupa operatie:parca ma lovise trenul!

| AlexMAV a răspuns (pentru Elianna):

A durut operatia? Cum au procedat doctorii?
Te rog raspunde-mi ca si eu trebuie sa fac asta sad si mi-e frica

| Elianna a răspuns (pentru AlexMAV):

Buna,
Operatia nu m-a durul absolut deloc, in afara de anestezia de la inceput pe care ti-o face in cartilajul care desparte narile. Abia dupa operatie apar neplacerile, pentru ca durerea apare cand dispare efectul anesteziei si ei iti umplu nasul cu multe fese de tifon pe care le schimba periodic(cand le scot este o senzatie ca iti ies din gat!).
Un efect neplacut a fost acela ca, treaza fiind (ca anestezia era locala) si stand pe un fotoliu ca la dentist, a trebuit sa tin eu o tavita in care auzeam cum cadeau oscioarele pe care le rupea din nas.Nu ma durea dar imi rezona tot capul cand dadea cu un ciocanel ca sa sparga oasele.
Tot timpul operatiei doctorul m-a pus sa misc ochii in stg si dreapta si vorbea cu mine. Abia mai tarziu mi-am dat seama ca a facut acest lucru ca sa stie daca nu cumva lesin si cad cu nasul in bisturiul lui.
Nu este o operatie placuta,dar efectul a fost excelent.Pot respira in voie,vara, iarna, dorm cu gura inchisa, nu mai sforai, am un nas normal.
Iar in legatura cu forma...eu aveam un nas cocosat din cauza unei lovituri de la 3 ani. Dupa operatie nasul arata normal, si am scapat si de un complex.
Ca o comparatie, cam in aceeasi perioada am facut si operatia de amigdalita. Ei bine...cea de deviatie de sept a fost floare la ureche fata de de cea de la amigdale.
Un alt amanunt de care sa nu te sperii este ca dupa operatie o sa te invinetesti si o sa te umflii la ochi si la fata (eu parca eram chinezoaica) si m-a speriat si mai tare reactia familiei care, atunci cand m-au vazut a doua zi dupa operatie au inceput sa planga (ei!) Dar totul s-a desumflat cam in 7 zile.
Eu, pentru ca am facut si un fel de rinoplastie (sau asa era proiectul!) am purtat un fel de ghips pe nas ca oasele sa se sudeze in pozitia corecta. Aveam un fel de calus de tifgon legat de nas si de ceafa pe care l-a tinut cam 7 zile, acasa.Prima reactie dupa ce mi-a fost dat gipsul jos a fost o maaaare dezamagire,pentru ca eram inca umflata si nici vorba de nas a la Greta Garbo! Dar cam intr-o luna eram frumoasa-frumoaselor!
Vorba doctorului,care imi spunea in timp ce ma opera ca o sa am un nas ca Greta Garbo! Eu eram bucuroasa,cu toate ca habar n-aveam cum avea actrita aia nasul! Si nici acuma nu stiu!
Ca sa concluzionez,este o vorba in popor :Curaj gaina ca te tai!"
Nici o operatie nu este usoara si recuperarea este uneori mai lunga sau mai scurta, depinde de cat de grava este interventia. Din pacate la deviatie de sept cam astea-s procedurile!
Dar merita suferinta.
Nu stiu daca este bine ca ti-am dat atatea amanunte, dar pentru ca esti obligat sa faci aceasta interventie, e mai bine sa stii la ce te asteapta.
Spune-mi, dupa ce te recuperezi cum iti este.
Bafta!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! odata ce ai deviatie de sept se intelege ca nasucul este stramb, operatia in sine il face sa revina la forma initiala, iar daca plusezi ceva mai mult il face cum doreste inimioara pacientuluismugsmug

| devil1995 a răspuns:

Nu la fel de mult ca atunci cand e rupt dar da

| LittleRose explică:

Nasul meu are o forma normala.

| Vieru_Mariana_1976 a răspuns:

Asa e ai perfecta dreptate si totodata merita sacrificiul schimba forma si dispar dificultatile de respirare am 8 zile de cand m-am operat