| 0000000000000000000000 a întrebat:

Tata are glicemia 305 si are diabet zaharat de tip 2. Ce poate pati? Cum se poate trata? Ce regim alimentar trebuie sa urmeze? astept raspuns de la voi.multumesc :*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice clipa in care glicemia este de peste 180 ii distruge ceva in rinichi, in ochi si in creier. De asemenea ii inchide o artera pe undeva. Daca continua asa, isi va pierde vederea, va avea nevoie de dializa, etc, dar in timp. Tratamentul este recomandat de un medic diabetolog si consta in cateva pastile si un regim alimentar strict. Nu are voie alcool, dulciuri si trebuie sa-si cantareasca absolut toata mancarea si sa nu manance nimic in plus peste cantitatea permisa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce nu poate păți, mai bine zis!
Trebuie să vorbească cu diabetologul care îl tratează, să-i dea un tratament la care să răspundă pozitiv, o dietă în funcție de nevoile individuale.
Pa, pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Idem.

| florin1979 a răspuns:

In primul rand sa nu manance dulce, deci alimente ce contin glucide(zaharoza, fructoza, glucoza etc), apoi sa nu consume alcool deloc. si sa tina regim alimentar, ma refer la anumite mancaruri, cartofi de exemplu nu are voie, in schimb poate manca varzahappy dar sfaturile mele nu il ajuta foarte mult daca nu merge de urgenta la un internist sau la un endocrinolog. trebuie neaparat tratament medicamentos!

| b0gd4nn a răspuns:

Ar trebui sa mearga la doctorhappy si doctorul ii va spune!