| publicname a întrebat:

Am dintii strambi. Exista vreo alta posibilitate de a-i indrepta in afara aparatului denta?(si nu ma luati ca e ok sa porti si de astea n-am cjhef de imncurajari) multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dintii strambi nu se pot indrepta numai cu ajutorul aparatului dentar. Exista mai multe tipuri de aparate, care ti se va potrivi o sa decideti tu si medicul ortodont. E pacat sa nu iti indrepti dintii, cat inca se mai poate. Nu ai specificat ce varsta ai.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da, ciocanul.
Mai cea mai simpla e aia cu aparatu' si nu e chiar atat de nasoala pe cat pare.

| drbear a răspuns:

Aparatul, sorry.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Nu stiu daca exista altceva si nici nu te incurajez, dar iti poti lua si il pui doar noaptea cand dormi si cand esti prin casa si nu te vede nimeniwinking

| lololololol a răspuns:

Hmmm, depinde de cati ani ai si cati dintri aiurea ai. eu am un dinte aiurea, adolescenta, si doctorul mi-a spus sa incerc sa il imbing cu limba, degetul uneori.

| NomberOne a răspuns:

Potzi purta un altfel de aparat care nu se vede. dar numai daca ai dintzii prea apropiatzi. te duci la dentist si o\il intrebi daca ai dintzii destul de apropiatzi incat sa porti aparat de ala(si aparatul asta e si mai ieftin)

| Aly_8868 a răspuns:

Daca sunt putin strambi nu ai alta solutie decat aparat, dar daca sunt mai mult ori ii schimbi ori te duci (rapid) la stomatolog si daca sunt mai mult strambi v-a stii stomatologul ce trebuie facut!

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Ce ai cu aparatele?straight face
Eu am (si sus si jos), imi placebig grin Cateva fete din clasa de la mine si-au pus aparat cand au vazut ca am si eu si aratam super rolling eyeslaughing
Il am de 7 luni, au trecut repede lunileoh go on si deja am rezultate vizibile big grin
Sunt mai multe tipuri de aparate happy Da-le o sansawinking

| joanna_1070 a răspuns:

Nu vad ce alta posibilitate ar mai fi in afara aparatului dentar.asa ca daca ai dintii strambi si doresti sa ii indrepti singura posibilitate e sa porti aparat... oricum, fa o vizita la un medic stomatolog si el te va lamuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aparat dentar jos.
VROIAM SI SUS dar nu am probleme.
Nu inteleg de ce e o rusine? e chiar la moda si sta super! si decat sa rad cu dintzii strambi mai bine cu aparat.
NU EXISTA ASA CEVA,happy
De aia exista aparat dentaroh go on.
sau scoate'ti dintzii si punetzi implanturi
1 dinte 20 ceva de milhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si scrie in romana!
Nu inteleg ce e in paranteza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În afară de corecția lor prin aparat dentar mai este extragerea lor și implant dentar.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste despre fatetele din portelan. nu sunt chiar ieftine(100 Euro dintele) dar fac minuni...si eu am aceeasi problema si mai am vreo luna d asteptat din cauza banilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai nevoie de o perversa de pe targu ocna

| dan11 a răspuns:

Deocamdata nu exista alta solutie decat aparatul.nu te incurajez. e alegerea ta.

| TropicalSun a răspuns:

Doamne cum sa nu existe?
fiti mai la curent cu cele noi,oameni bunibig grin
ti scoate paia strambi siti pune de aia noi,cum vrei tu, si nu-i dureros, te anesteziaza si tii pune in juma de ora un rand de perle de mai mare frumusetea.nu trebuie sa ai peste 18 aniwinking
tu cum crezi ca alea de la TV au dintii asa frumosi? de la natura? hai lasa si sa stii ca aceasta metoda e mai convenabila si mai utila ca aparatul cu care esti obligat sa stai 1-2-3 ani

| adriana_4286 a răspuns:

Exista aparat dentar care nu se vede! este montat pe interiorul dintisorilor! nu se vede deloc si sunt f finutze aproape ca nici nu il simt! este o metoda extraordinara, sincer. Eu l-am pus si la un medic fantastic de la Artex Dental, d-na doctor Delia Morar. Recomand din suflet.