| hurricane94 a întrebat:

Am dioptrii 0.25 cu 0.50. Vreau sa stiu ca daca port ochelari pentru aproape o sa-mi scada dioptriile in timp si nu o sa mai am nevoie de iei? Sau trebuie sa-i port toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca va trebui sa porti ochelarii toata viata, cel putin la mine asa este. Am citit ca se poate face operatie pentru corectare, du-te la un medic oftalmolog. Sanatate si numai bine!

5 răspunsuri:
| hurricane94 explică (pentru Ioandelasal):

Dar tu ce dioptrii ai? Ca la mine cred ca sunt destul de mici..Sau nu conteaza asta?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru hurricane94):

Eu am 4 la un ochi si 4, 25 la celalalt, dar sunt in varsta(aproape 65 ani). Asa incepe, cu dioptrii mici si care cresc odata cu inaintarea in varsta. In urma cu 20 de ani, cand am inceput sa port ochelari, aveam 0, 50 si 0, 75.

| hurricane94 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si nu exista cazuri in care sa imi scada? sau sa raman la fel?

| GabiiHaș a răspuns:

Daca-ti faci probleme la 0.25 ce zici de -8?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru hurricane94):

Asta nu stiu, sunt jurist nu medic, intreaba-l pe oftalmolog.